2015 Ek Tercihler İçin Öneriler

Haberler31 Temmuz 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

2015 Ek Tercihler İçin Öneriler

Üniversiteli olma hayalleriyle tercihlerini yapıp iyi bir sonuç alamayan öğrenciler için yeni bir şans olan ek tercihler hakkında önerilerimiz.


Ek Tercih Yapacaklara Öneriler
İlk yerleştirme sonuçlarında bir üniversite programına yerleşemeyen öğrenciler için ek tercihler yapılacak. Bu da yerleşemeyen öğrenciler için büyük bir şans. Ek tercih yapmak isteyen öğrenciler 18-25 Eylül tarihleri arasında tercihlerini yapacak.

2015 ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanları, 2015 ÖSYS merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturur. Bu yıl tüm üniversitelerde ek yerleştirme döneminde yeni bölüm/program açılmayacaktır.

Ek tercihler yerleşemeyen öğrenciler için ikinci bir şans. Öğrenciler bu şansı çok iyi değerlendirmeli. Doğru tercih yaparak sizde üniversiteli olabilirsiniz. İlgi alanınızı ve yeteneklerinizi yansıtan bölümleri tercih etmeniz sizin ilerde mutlu bir meslek hayatı yaşamanızı sağlayacaktır.

İlk yerleştirmelerde geçerli olan kurallar ek yerleştirmelerde de geçerli olacaktır. Adaylar yine yayınlanacak olan kılavuzdan yararlanarak 30 adet tercih verme hakkına sahip olacak.

2015 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2015 ÖSYS ‘ye başvurulmuş olması zorunludur. 2015 ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2015 ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekir.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz