2015 ÖSYM Üniversite Tercih Şeması

Haberler27 Haziran 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

2015 ÖSYM Üniversite Tercih Şeması

ÖSYM, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi klavuzunu yayınladı. Klavuzda; üniversite adaylarının nasıl bir tercih yolu izleyeceğini, hangi durumlarda hangi şartlara göre tercih yapılacağını gösteren açıklayıcı bir tercih algoritma şeması bulunuyor.

İşte, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi üniversite tercih algoritması;


Universitelio.com: 2015 ÖSYM Üniversite Tercih Şeması

Universitelio.com: 2015 ÖSYM Üniversite Tercih Şeması


Şemayı incelediğimizde aşağıdaki sonuçlara varmış oluyoruz;

  • Genel Lise Grubu ‘nda öğrenim gören öğrenciler üniversite tercihi yapmak için mutlaka YGS ‘ye girmeli ve herhangi bir YGS puan türünden en az 180 almalılar.
  • Genel Lise Grubu öğrencileri YGS ‘de herhangi bir puan türünden en fazla aldığı puan 140-180 arasında ise sadece açıköğretim programlarını tercih edebilirler.
  • Meslek Lisesi Grubu öğrencileri herhangi bir YGS puan türünden en az 140 almadıkları sürece açıköğretim programlarını tercih edemez.
  • Meslek Lisesi Grubu öğrencileri sadece sınavsız geçiş yapmak isterlerse YGS ‘ye girme zorunlulukları bulunmuyor.
  • YGS ‘nin herhangi bir puan türünden en az 180 almanız halinde LYS ‘ye giriş hakkı kazanacaksınız.
  • YGS ‘den 180 ve üstü aldınız fakat LYS ‘ye girmediniz veya LYS 180 barajını geçemediğiniz takdirde, YGS ile öğrenci alan lisans programlarını ve açıköğretim programlarını tercih edebilirsiniz. Elbette meslek lisesi öğrencisi iseniz sınavsız geçiş hakkınızdan da faydalanabilirsiniz.
Bilgi!
Genel lise ve meslek lisesi grupları hakkında bilgi almak için şu makalemizi inceleyin: Genel lise grubu ve meslek lisesi grubu

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz