2016 YGS-LYS’de Dereceye Girene Burs

Haberler12 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

2016 YGS-LYS sınavı yaklaşıyor. YGS ve LYS sınavlarında dereceye girecek öğrencilere müjde var! YGS veya LYS sınavlarında dereceye giren öğrencilere eğitim bursu verilecek.

YGS ve LYS sınavlarında dereceye girecek öğrencilere müjde var! YGS veya LYS sınavlarında dereceye giren öğrencilere eğitim bursu verilecek. Müjdeyi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite sınavında dereceye giren öğrencilere burs müjdesi verdi.

“Özellikle üretimde teknoloji düzeyini yükseltmek durumundayız Bilim ve teknoloji düzeyini yükseltmek için olmazsa olmazımız insan kaynağımız. Artık kimse kimseye teknoloji vermiyor. Teknolojiyi, sizin bir yerden hızlı bir şekilde transfer edip geliştirmeniz ya da kendinizin üretmesi gerekiyor. Ancak her iki halde de en önemli unsur insan kaynağı.”

“TÜBİTAK Bilim Kurulumuzla da görüşüldü ve karara bağlandı. Şimdi temel bilimleri Türkiye’de güçlendirmek durumundayız. Türkiye’de bu noktada ilk 5 bine giren öğrencilere, matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerini tercih ederlerse aylık 2 bin lira burs vereceğiz. Yani bir memur maaşı burs vereceğiz. Ama şartımız nedir? Temel bilimler dediğimiz fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümlerinden birini tercih edecekler. Bu bölümleri tercih eden ikinci 5 bine de ayda bin lira burs vereceğiz.”

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz