2017 Üniversite Sınav Sistemi Değişiyor mu?

Haberler24 Kasım 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

2017 Üniversite Sınav Sistemi Değişiyor mu?

2017 yılında üniversiteye geçiş (YGS-LYS) sınav sistemi değişiyor mu?

Üniversite adaylarının ilgisini şu sıralar derslerinden çok sınav sistemi çekiyor. Adaylar YGS-LYS sistemi ile ilgili bazı değişikliğe gidilecek tarzı haberlere gereksiz yere kafa yormakta. Bu konuya Üniversitelio olarak açıklık getirmek istiyoruz.

– YGS-LYS sistemi değişecek mi?

– Üniversite sınavında açık uçlu sorular mı olacak?

– Açık uçlu sorular olursa bunların puanlandırılması sınavı okuyanın inisiyatifine mi bırakılacak?

– Üniversite sınavı artık sadece son yılda değil her yıl mı yapılacak? (Örneğin: TEOG gibi)

Birçok haber ve rehberlik sitesinde YGS ve LYS ‘nin 2017 yılında kaldırılacağına yönelik haberler yayınlanıyor. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. ÖSYM tarafından açıklanan 2017 yılı sınavları arasında YGS ve LYS yer almaktadır, geçen yıllarda nasıl yapıldıysa bu yıl da aynı şekilde devam edilerek YGS ve LYS ile üniversiteye giriş yapılacaktır.

Elbette bunu 2018 yılı için kesin bir şekilde söyleyemiyoruz. 2018 yılında; YGS-LYS sistemi devam eder mi, farklı bir sistem gelir mi, açık uçlu sorular sisteme dahil edilir mi ve hep söz edilen lisede son yıl değil her yıl sınavın olacağı durumu gerçek olur mu bilemiyoruz.

Eğer sizin üniversite geçiş sistemi ile ilgili sorun, görüş, tahmin ve önerileriniz varsa hemen alttaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz