Ana sayfa Haberler 2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

2017’de Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

938
98

2016 ‘da uygulanan sınavsız geçiş 2017 için geçerli mi yoksa kalktı mı? 2016 yılında yaklaşık 70 bin öğrenci sadece sınavsız geçiş yapacağını beyan etmişti. Sonrasında YÖK 2016 yılı son olmak üzere sınavsız geçiş uygulamasına devam edileceğini belirtmişti.  Öğrencilerin mağdur edilmemesi açısından ek bir madde ile sınavsız geçiş 2016 ‘da son kez uygulansın denilmişti.Fakat bu yıl olup olmayacağı hakkında net bir bilgi bulunmamakta.

2017 yılında sınavsız geçiş olacak mı?

Sınavsız geçiş yıllardır meslek liselerinde uygulanan bir sistemdi. Bu sistem ile meslek liseliler kendi alanlarında 2 yıllık bölümleri üniversite sınavına girmeden tercih edebiliyordu. Bu sınavsız geçiş yapmak isteyen öğrenciler sınavsız geçişin kalkıp kalkmadığı konusunda merakı var. Sınavsız geçiş kaltı diyemiyoruz çünkü ortada bununla ilgili bir karar yok. Sınavsız geçişin kalkıp kalkmadığı konusu 2017 YGS başvuru kılavuzunun yayınlanmasıyla belli olur diye düşünüyoruz.

Konu hakkında net bir bilgi yok. Geçen yıl sınavsız geçiş uygulamasına devam edilmişti fakat bu yıl neler olur bilemiyoruz.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar sınavsız geçiş artık kalktı. Yani 2017 yılı ve sonrasında tercih yapacak kimse sınavsız geçiş yapamayacak. Resmi gazetede sınavsız geçişin kalktığı bildirildi. Böylelikle sınavsız geçiş kalkacak mı, kalktı mı tarzı sorularınız da net olarak sonuçlanmış oldu.

Herkese Üniversitelio ekibi olarak yeni uygulamada başarılar dileriz.

Üniversitelerin Taban Puanları

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

 

PAYLAŞ

98 YORUMLAR

 1. Ben meslek lisesi öğrencisiyim hiç bir genel kültür dersi görmedim sınava 2ay kaldı ben ne yapıcam simdi
  haksızlık

  • Merhaba,

   Sınavsız geçiş hakkı kalktı. Artık YGS/LYS ‘ye girip puanınız ile tercih yapacaksınız.

  • YGS puanı ile öğrenci alacak artık 2 yıllık bölümler. Eğer kendi alanında bir bölüm seçersen ek puan gelecek sana.

 2. Meslek liselerinde okuyan öğrencilere çok büyük haksızlık olur sınavsız geçiş kalkmasın barajı aşamayan öğrenciler magdur edilecek öğrencinin amacı belli eğitim sisteminde sürekli değişiklik oluyor

 3. Sinavsiz gecis gercekten sacma bi uygulama yani ben imam hatip okuyorum o zaman bizde ilahiyata sinavsiz gecis yapalim ama hakkinizi yemek istemem gercekten haksizlik olmus size

 4. Ya bizi nasıl normal okullarla bir tutarlar ders mi gösterdiler bu hakkı alıyorlar son meslekcileri bu yapılamaz herşeyde bizi deney gibi kullanıyorsunuz son sbs gibi yeter ama…

 5. Ayip yav bune bn matematik falan grmedim sayisal falan bn den bunu istemeye haklari yok nadil bi egitim sistemi nalet olsun be

 6. Benim oğlum lise üç meslek lisesinde matematik kimya gibi dersleri görmüyor bir Anadolu fen lisesi öğrencisi gibi aynı sınava mı girecek yanlış bence kalasin iki yıllık geçişlergenclerin hayatıyla oynanmasin

  • 2 yıllıklara tercih yaptığında, normal lisede okuyanlar ek puan almazken meslek lisesi öğrencileri ek puan alacak. Böyle bir ayrıcalık tanındı Burcu Hanım.

 7. Merhaba ben ygsde toplam 31.5 net yaptim 180 barajini gecmek icin 32 net yapmak gerekiyomus sitelerde ygs hesaplama yaptim 211 puan oluyo lys girmeye hak kazandiniz diyo 32 net yapmak sart mi?

  • 32 net şart değil. Şöyle ki Örnek veriyorum bir testten 20 net çıkarsanız bile yetiyor. Farklı durumlar için belirtilmiştir durum 32 net.

   Yani 31.5 net yeterli.

 8. Bugun sinav aciklandi ve bir meslek lisesi olarak cooook cook düşük puan aldik biz 2016 mezunuyuz bizim icin de mi kalktı bu nasil bir adaletsizlik sinavsiz gecis hakki 2016 son onda yerleşemedik bu yıl de evet hayır oylaması var bize adaletli davranın ki bizde adaletli davranalım magdur olan biziz geçiş hakkını kaldıranlar degil kınıyoruz adalet istiyoruzzzzzzz

 9. Merhaba ben 142 aldım meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim kendi bölümümden 2 yıllıga gidebilir miyim?

    • Hayır, Sen bahsettiğin okuldaki bölümünden devam etmek şartıyla ek puan demedin mi? Benim anlayıpta cevap verdiğim şu, Sen atıyorum makineden mezunsun üniversitede o bölümün devamı olan bir okula gidiceksin Okuldan standart gelicek olan 40-50 puanın üzerine bölümümün devamı için alabileceğim 20 puanlık katkıyı alabilicek miyim şeklinde anladım. O yüzden yok dedim. Okuldan standart gelicek olan puanı kast ettinse alırsın onu.

 10. Merhaba ; benim kardeşim meslek lisesi son sınıf ve ygs de 180 barajını geçemedi ve motor teknolojisi okuyor ama uçak teknolojisi istiyordu ve geçişler olsaydı sınavsız bir şekilde uçak teknolojisine girebiliyordu. Şuanki sisteme göre de o bölüme geçiş yapabiliyor mu ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here