DPB Kpss Takvimini Açıkladı

Haberler5 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Ocak ayında açıklanması beklenen KPSS Tercih takvimini açıkladı. KPSS Takvimine DPB web sitesinde yer alan bir açıklamada yer verildi.

Kpss Lisans Sınavı

kpss-lisans-gorsel

Dvlet Personel Başkanlığı yaptığı açıklamada 2016 yılında mezun olacak öğrencilerin de KPSS 2016/1 yerleştirmelerine yetişmeleri için yönetmelik değişikliği yapılacağından, yönetmelik değişikliğinden sonra KPSS takviminin yayınlanacağını bildirdi.

KPSS Lisans sınavının Mayıs ayına çekilmesinden dolayı 2016 Haziran ayında mezun olacak öğrenciler 2016/1 KPSS yerleştirmelerine yetişememe gibi bir risk doğmuştu. DPB bu riski ortadan kaldırmak için yönetmelik değişikliği uygulanacağını web sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile bildirdi.

2016 Mezunları ilk tercihlere yetişecek.

Devlet Personel Başkanlığı’nın yaptığı açıklama şu şekilde:

Bilindiği üzere, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Ek 1’inci maddesi gereğince; 2016 yılı KPSS merkezi yerleştirme takviminin Ocak ayı içerisinde ilan edilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, ÖSYM Başkanlığı tarafından, geçtiğimiz yıllarda temmuz ayında gerçekleştirilmekte olan lisans mezunları için Kamu Personel Seçme Sınavının 2016 yılı için mayıs ayında yapılacağı açıklanmıştır. Kamuoyunda 2014 Yılı KPSS’ye giren adaylar için; 2016 yılı KPSS gerçekleşmeden önce bir yerleştirme yapılıp yapılmayacağı, 2016 Yılı Haziran ayında mezun olacak adaylara tercih yapabilme hakkı tanınıp tanınmayacağı hususları tartışılmış, bu hususta Başkanlığımızca 9 Ekim 2015 tarihinde yapılan duyuruda; “2016 lisans KPSS sonuçları açıklanmadan önce 2016/1 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinin gerçekleştirileceği ve bu yerleştirmeye yalnızca 2014 yılı KPSS’ye girmiş olan adayların başvurmalarının sağlanacağı” belirtilmişti. Bu çerçevede, 2016/1 merkezi yerleştirme işlemlerinde 2014 Yılı KPSS sonuçlarının kullanılmasını ve 2016 Yılı Haziran ayında mezun olacak adayların da bu yerleştirmede tercihte bulunabilmesini sağlamak amacıyla Başkanlığımızca “Kamu Görevlerine ilk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” hazırlanarak Bakanlar Kurulu’na sunulmuştur. Bu itibarla, 2016 yılı KPSS merkezi yerleştirme takvimi, söz konusu Yönetmeliğin yürürlüğe konulmasını müteakip ilan edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz