EĞİTİMDE NEREDEYİZ?

Haberler12 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Merhaba üniversite adayları ve üniversiteliler.
Günümüz teknoloji çağı dolayısıyla gerek ülke olarak gerek Dünya olarak büyük gelişme katettik. Fakat teknolojik aletler vs. hayatımıza eğitim,kültürel,aile hayatı,arkadaş çevresi vb.neredeyse her alanda iyi yönleri olduğu kadar kötü yönlerinide getirdi. sizlere eğitim üzerindeki etkilerini sunayım.
Eğitim olarak ne kadar kötüye gittiğimizi benim dışında farkederler varmıdır merak ediyorum doğrusu. Teknolojik aletlerin çoğalması ile gençler eğitime verdiği önemi iyice azalttı. Yani akıllı telefonlar arttıkça akıllı insanlar azaldı da diyebilirim. Aslında suç sadece öğrencilerde değil eğitim verenlerde de. Öğrencileri öğrenme isteğine teşvik edemedikleri için okullarda başarı seviyesi düşüyor.
Örneğin Japonya ve Güney Kore eğitim alanında kendi aralarında birincilik rekabeti içinde. Eğitim alanında büyük yatırımlar yapmaları ülkelerin eğitime verdiği önemi ortaya koyuyor. Güney Kore deki çocukların haftada 7 gün okula gitmeleri de ülkemiz açısından şaşırtıcı ve “aman hiç almayayım” diyecekleri bir durumdur açık açık düşünürsek. İlkokul çocuklarının başarı seviyesi yükselsin diye öğlen uykusu arası nın verilmesi de ayrı bir başarılı sistem.
Bir diğer neden de gençlerin üniversitede istedikleri ve başarılı oldukları alanlarda eğitim görememesidir. Sınavlara başarılı ve sıkı bir şekilde çalışamadıkları için “ne tutturursam o” hesabı oluyor. Ve bu sayede iş alanlarında da bir isteksizlik doğuyor. Eğitim verenler ve bir okdadar da ailelerin öğrencilerin yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfetmesi çok önemlidir. Fakat buna fazla dikkat edilmiyor açıkçası.Aamir khan’ın “her çocuk özeldir”filmine dikkat edersek bu konu üzerinde birazcıkta olsun durduğunu fark edeceksiniz. Yazıma öğrendiğim şu bilgi ile nokta koymak istiyorum:
Osmanlı mekteplerinde her çocuk kendi ilgi alanı ve yeteneğine göre değerlendiriliyor,ona göre eğitiliyormuş… Bütün öğrencilere aynı dersler verilmiyor muş. Ve mektebin duvarında da şu yazıyormuş; “burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz.”

1 Yorum - "EĞİTİMDE NEREDEYİZ?"

avatar
Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

Çok doğru bir analiz yapmışsınız tebrik ederim..

wpDiscuz