2017 YGS Giriş Yerleri Belli Oldu mu?

Artık Doktora Okuyanlara da Burs Verilecek

AÖF Bahar Dönemi Kayıt Yenileme Tarihi Uzatıldı

ÖSYM’den YGS İçin Kimlik Kartı Uyarısı!

İlahiyat Fakülteleri LYS 2017 Puan Türü Ne Oldu?

Haberler26 Aralık 2016
8.248 Okunma

2017 yılından itibaren ilahiyat fakülteleri artık LYS ile öğrenci alacak. Peki hangi LYS puanı ile? Detaylar haberimizde.

2017 yılı itibariyle, YÖK tarafından yapılan değişiklik sonucu birçok bölüm YGS ‘den LYS ‘ye geçti. Şu linkteki haberimizde öğretmenlik bölümleri için yeni LYS puan türlerini belirtmiştik. Fakat YÖK tarafından yapılan açıklamada ilahiyat fakültelerinin 2017 yılında hangi LYS puan türü ile öğrenci alacağı belirtilmemişti.

Üniversitelio ekibi olarak net bir açıklama gelene kadar size %99 olacak tahminimizi belirtelim. Biraz mantık yürütürsek YÖK tarafından açıklamayı inceleyip sonuca varabiliriz. Açıklamada “öğrenciler endişelenmesin, YGS ‘deki puan türünün LYS ‘deki karşılığı olacak” denilmişti. İlahiyat fakülteleri bu zamana kadar YGS-4 puan türü ile öğrenci aldı.

YGS-4 puan türü sosyal bilimler ağırlıklı sözel bir LYS puanıdır. YGS-3 ise Türkçe ağırlıklıdır. LYS ‘de ise sosyal bilimler ağırlıklı olan sözel bölüm TS-1 ‘dir. Türkçe ağırlıklı olan LYS puanı ise TS-2 ‘dir.

Buradan çıkarabileceğiniz üzere %99 tahminimiz ilahiyat fakülteleri artık TS-1 puan türü ile öğrenci alacaktır. Elbette bu kesinlikle resmi bir açıklama değildir fakat diğer puan türlerinde yapılan değişikliklerde de aynı şekilde olmuştu. Yani YGS ‘deki puan türünün tam karşılığı olan LYS puan türüne çevrildi.

Resmi açıklama gelir gelmez sizlere sitemizden ve Facebook sayfamızdan yine bilgi vereceğiz.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar ÖSYM 2017 için kılavuzunu yayınladı. Tahmin ettiğimiz gibi TS-1 puanı ile öğrenci alacak. Bilginize sunarız. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

TS-1 puan türüne hangi YGS-LYS testi ne kadar etki ediyor tıklayarak öğrenebilirsiniz.

20 Yorum - "İlahiyat Fakülteleri LYS 2017 Puan Türü Ne Oldu?"

avatar
Bilal
Ziyaretçi
Bilal
Hocam, ben ilahiyata hazırlanıyorum.ygs’den aldığı için evde internetten çalışıyordum ama Lys’ye geçince yeterli olmayacağı kanaatindeyim o yüzden de dershaneye gitme kararı aldım ancak bulunduğum şehirde dershane sayısı az ve de o dershanelerde de sözel sınıfı yok,olan dershanedede yer yok. İlahiyat’ın Lys’de hangi puan türünden alacağı belli değil ancak büyük ihtimal Ts-1 ‘den alacak.Ts-1 Sosyal ağırlıklı. ben de dershanede eşit ağırlık sınıfında eğitim görsem aynı zamanda internetten Sosyal Bilimlere sıkı bir şekilde çalışsam. Başarabilir miyim ? Ayrıca ben haftasonları Milli Eğitim’in hazırlık kurslarına katılıyorum.yarı dönemden sonra iki gün olan kursu 4 güne çıkarabilirler ve ben de sözel sınıfına geçebilirim.bu kurslara katılsam… Read more »
Orhan
Ziyaretçi
Orhan

Merhaba şimdi biz edebiyat yapsak TS 1 e faydası oluyor mu oluyorsa ne kadar oluyor bilgi verir mısınız?

muhammed ayan
Ziyaretçi
muhammed ayan

hocam ne zaman belli olacak ts1 mi ts 2 mi cevaplarsanız sevinirim

aysegul
Ziyaretçi
aysegul

Selamun aleykum ilahiyat 2017den itibarenmi lyseye gececek yoksa 2018den itibarenmi

Müslüm Akbaş
Ziyaretçi
Müslüm Akbaş

Hocam YGS-4 puan ortalamam 290-300 okul puanı gelse 340 civarı eder. LYS şimdilik sıfır ve kötü yaparım diye düşünüyorum. En düşük puanlı üniversitede ilahiyat için LYS’de kaç puan yapmam lazım?

sümeyye
Ziyaretçi
sümeyye

Hocam acıkogretım ılahıyat ıcın lyse gırmek zorunlu mu ?? Yoksa 150 barajını gecmek yeterlımı?

Bedirhan
Ziyaretçi
Bedirhan

Selamun aleykum hocam simdi benim anlamadigim ilahiyata sozeldenmi girecez yani turkce cografya tarih onlarimi yapicaz

Zeliha
Ziyaretçi
Zeliha

Selamun aleyküm,
Obp puanı ygs ye mi eklenecek lys mi? Ygs ve lys’nin ortalamaları alıp obp puani da eklenerek mi bi puan alacağız?

Sema
Ziyaretçi
Sema

HOCAM; Bu ilahiyat lysye geçti ya şimdi tsden tercih edecek diğer bölümlerde sıralaması oynar mı yani ben türkçe öğretmenliği istiyorum mezuna kaldım bu sene ilahiyat lysye geçtiği için yığılma olur mu çok korkuyorum yığılma olur diye. Bir de din kültürü öğretmenliğide lysye geçti mi?

Tuba
Ziyaretçi
Tuba

O zaman 180 barajını geçtiğimizde LYS ye hak kazanıyoruz ilahiyat için değil mi?

wpDiscuz