Ana sayfa Haberler İlahiyat Fakülteleri LYS 2017 Puan Türü Ne Oldu?

İlahiyat Fakülteleri LYS 2017 Puan Türü Ne Oldu?

2812
164

2017 yılından itibaren ilahiyat fakülteleri artık LYS ile öğrenci alacak. Peki hangi LYS puanı ile? Detaylar haberimizde.

2017 yılı itibariyle, YÖK tarafından yapılan değişiklik sonucu birçok bölüm YGS ‘den LYS ‘ye geçti. Şu linkteki haberimizde öğretmenlik bölümleri için yeni LYS puan türlerini belirtmiştik. Fakat YÖK tarafından yapılan açıklamada ilahiyat fakültelerinin 2017 yılında hangi LYS puan türü ile öğrenci alacağı belirtilmemişti.

Üniversitelio ekibi olarak net bir açıklama gelene kadar size %99 olacak tahminimizi belirtelim. Biraz mantık yürütürsek YÖK tarafından açıklamayı inceleyip sonuca varabiliriz. Açıklamada “öğrenciler endişelenmesin, YGS ‘deki puan türünün LYS ‘deki karşılığı olacak” denilmişti. İlahiyat fakülteleri bu zamana kadar YGS-4 puan türü ile öğrenci aldı.

YGS-4 puan türü sosyal bilimler ağırlıklı sözel bir LYS puanıdır. YGS-3 ise Türkçe ağırlıklıdır. LYS ‘de ise sosyal bilimler ağırlıklı olan sözel bölüm TS-1 ‘dir. Türkçe ağırlıklı olan LYS puanı ise TS-2 ‘dir.

Buradan çıkarabileceğiniz üzere %99 tahminimiz ilahiyat fakülteleri artık TS-1 puan türü ile öğrenci alacaktır. Elbette bu kesinlikle resmi bir açıklama değildir fakat diğer puan türlerinde yapılan değişikliklerde de aynı şekilde olmuştu. Yani YGS ‘deki puan türünün tam karşılığı olan LYS puan türüne çevrildi.

Resmi açıklama gelir gelmez sizlere sitemizden ve Facebook sayfamızdan yine bilgi vereceğiz.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar ÖSYM 2017 için kılavuzunu yayınladı. Tahmin ettiğimiz gibi TS-1 puanı ile öğrenci alacak. Bilginize sunarız. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

TS-1 puan türüne hangi YGS-LYS testi ne kadar etki ediyor tıklayarak öğrenebilirsiniz.

164 YORUMLAR

  1. Hocam şimdi ben ygs puan türüyle 2 yıllık aöl ilahiyat okusam iki yıl dolunca dört yıllığa çıkarabilir miyim? Yoksa dört yıllığa çıkarabilmek için LYS Sözel puan türüne bakılır mı? (Not: Sayısalcıyım tıp hedefliyorum tıpın yanında alternatif olarak açıktan ilahiyat okumayı düşünüyorum o yüzden sordum. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here