İlahiyat Fakülteleri LYS 2017 Puan Türü Ne Oldu?

Haberler26 Aralık 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

İlahiyat Fakülteleri LYS 2017 Puan Türü Ne Oldu?

2017 yılından itibaren ilahiyat fakülteleri artık LYS ile öğrenci alacak. Peki hangi LYS puanı ile? Detaylar haberimizde.

2017 yılı itibariyle, YÖK tarafından yapılan değişiklik sonucu birçok bölüm YGS ‘den LYS ‘ye geçti. Şu linkteki haberimizde öğretmenlik bölümleri için yeni LYS puan türlerini belirtmiştik. Fakat YÖK tarafından yapılan açıklamada ilahiyat fakültelerinin 2017 yılında hangi LYS puan türü ile öğrenci alacağı belirtilmemişti.

Üniversitelio ekibi olarak net bir açıklama gelene kadar size %99 olacak tahminimizi belirtelim. Biraz mantık yürütürsek YÖK tarafından açıklamayı inceleyip sonuca varabiliriz. Açıklamada “öğrenciler endişelenmesin, YGS ‘deki puan türünün LYS ‘deki karşılığı olacak” denilmişti. İlahiyat fakülteleri bu zamana kadar YGS-4 puan türü ile öğrenci aldı.

YGS-4 puan türü sosyal bilimler ağırlıklı sözel bir LYS puanıdır. YGS-3 ise Türkçe ağırlıklıdır. LYS ‘de ise sosyal bilimler ağırlıklı olan sözel bölüm TS-1 ‘dir. Türkçe ağırlıklı olan LYS puanı ise TS-2 ‘dir.

Buradan çıkarabileceğiniz üzere %99 tahminimiz ilahiyat fakülteleri artık TS-1 puan türü ile öğrenci alacaktır. Elbette bu kesinlikle resmi bir açıklama değildir fakat diğer puan türlerinde yapılan değişikliklerde de aynı şekilde olmuştu. Yani YGS ‘deki puan türünün tam karşılığı olan LYS puan türüne çevrildi.

Resmi açıklama gelir gelmez sizlere sitemizden ve Facebook sayfamızdan yine bilgi vereceğiz.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar ÖSYM 2017 için kılavuzunu yayınladı. Tahmin ettiğimiz gibi TS-1 puanı ile öğrenci alacak. Bilginize sunarız. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

TS-1 puan türüne hangi YGS-LYS testi ne kadar etki ediyor tıklayarak öğrenebilirsiniz.

171 Yorum - "İlahiyat Fakülteleri LYS 2017 Puan Türü Ne Oldu?"

avatar
Hamit
Ziyaretçi
Hamit

Hocam şimdi ben ygs puan türüyle 2 yıllık aöl ilahiyat okusam iki yıl dolunca dört yıllığa çıkarabilir miyim? Yoksa dört yıllığa çıkarabilmek için LYS Sözel puan türüne bakılır mı? (Not: Sayısalcıyım tıp hedefliyorum tıpın yanında alternatif olarak açıktan ilahiyat okumayı düşünüyorum o yüzden sordum. 🙂

ALİ
Ziyaretçi
ALİ

Hocam iyi günler. ben ygs3 den 312 bindeyim. 287 puan aldım. TS1 de sınavlarda
35-39 arası EDEBİYAT
15-20 arası TARİH 20-22 arası COĞRAFYA 20-18 arası FELSEFE GRUBU netler yapıyorum.
Yani ortalama 90-100 net arası yapıyorum. Bu netleri lys de yapsam sizce bana bu netlerle bu sene orta yollu bir İLAHİYAT gelme ihtimali varmıdır. Hocam tahmin etmek şimdiden zor ama lütfen yorum yapın.
Şimdiden teşekkür ederim…

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

MERHABA H

Özer
Ziyaretçi
Özer

Acik ilahiyat ne ile aliyor kac puan

Merakettı
Ziyaretçi
Merakettı

Hocam selamun aleyküm ilahıyat sıralamamız tercih yapıldıktan sonra beli olacaksa Nasıl ve neye göre tercıh yapcaz . Yanı ılahıyat ıcın lys ye ılk biz giriyoruz neye dayanarak tercıh yapıcaz. Tercıhlerın oncesınde sıralamayı açıklamaları gerekmez mı

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

h

Adamın biri
Ziyaretçi
Adamın biri

Lanet olası hersene sistem değişikliğinden bıktık usandık bir oturtamadınız gitti be. Deneme tahtasından beter olduk yeter artık

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

İlahiyat kaç binde kapatır

wpDiscuz