İmam Hatiplerin Ek Puanı Kaldırıldı mı?

Haberler12 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

2016 YGS sınavı öncesinde 2016 YGS Başvuru kılavuzunda yer alan değişiklikler sonucunda İmam Hatip Liselerine verilen ek puan avantajı bitti mi, kaldırıldı mı? Detaylar haberimizde…

2016 YGS sınavı öncesinde 2016 YGS Başvuru kılavuzunda yer alan değişiklikler sonucunda İmam Hatip Liselerine verilen ek puan avantajı bitti mi? İmam Hatip öğrencileri artık ek puan alamayacak mı?

2016 YGS Başvuru Kılavuzu’nda yer alan değişikliğe göre, imam hatip lisesi, öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunları, sınav sonuçlarını olumlu etkileyen katsayı çarpımı avantajlarını kaybetti.

Örneğin Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu bir öğrencinin ilahiyat fakültesi, Arap dili ve edebiyatı, İslam bilimleri, din bilimleri gibi programlara yerleştirilirken puanları 0.18 katsayıdan çarpılırken şimdi bu oran klasik liselerden bu bölümlere gitmek isteyen öğrencilerde olduğu gibi 0,12 katsayı oranına sabitlendi. İlahiyat fakültesine girerken diploma notu 70 olan bir öğrencinin fazladan elde edeceği 21 puan ile diploma notu 100 tam olan okul birincisi öğrencilerde puan kaybı 30 kadar yükseldi. Eskiden hukuk fakültelerine girmek isteyen bir imam hatip mezunu öğrencinin puanı düşük katsayı ile çarpılarak kırılıyordu. 2012 yılında bu uygulama kaldırıldı. Böylece farklı fakülte türlerinde de imam hatipli öğrenciler ile klasik lise mezunları eşit şansı yakalamıştı. Şimdi bu durum imam hatip mezunlarının ilahiyat bölümüne girişini olumsuz yönde etkileyecek. İmam hatip liselerinde zaten Arapça ağırlıklı dil eğitimi verildiğinden bu lise dışındaki okulların mezunları ilahiyat gibi fakültelerde eşit koşullarda yarışsalar da başarı şansı düşük.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz