İşte Geleceğin En Popüler Meslekleri

Haberler7 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

İşte Geleceğin En Popüler Meslekleri

Teknoloji değiştikçe iş kolları da değişime uğruyor. Bilgisayar ve internet büyük bir hızla gelişirken yeni meslekler de ortaya çıkıyor, çıkmaya da devam edecek.

Küreselleşen dünyanın ihtiyaçlarına göre bazı meslekler diğerlerinden daha önde olacak. Sizler için Dr. Brown gibi geleceğe döndük ve popüler olacak meslekleri derledik.
İşte geleceğin meslekleri:

gelecegin-en-populer-meslekleri.fw

Yeni Medya

Günümüzde insanlar internet üzerinden haberleşmeyi tercih ediyor. Bu sayede hem kendileri haberin bir parçası oluyor hem de dünyada olanlara anında ulaşabiliyorlar. Sürekli cebimizde taşıdığımız internet dünyası Yeni Medya’yı doğurdu.
Bilgisayar, internet ve telekomünikasyon teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bilginin her an her yerde ulaşılabilir ve yayınlanabilir hale gelmesi bilgi sistemlerinin yaratıcı sanatlar ve bilimle olan ilişkisini de değiştirdi. Bu bağlamda, geleneksel medyanın dijital medyaya evrilmesi günümüzde medya profesyonellerinin çalışma alanlarını da değiştirdi. Artık, günümüzün medya profesyonellerinin geleneksel medya ortamları yanında çevrimiçi yayıncılık, etkileşimli reklam, dijital görsel tasarım gibi dijital medya ortamlarında içerik üretimi ve yönetimi konusunda da yetkin olması bekleniyor.
Yeni Medya eğitimi veren Nişantaşı Üniversitesi bölüm hakkında şunları söylüyor:
“Yeni Medya Bölümü, dijital medya çalışmaları alanında çok disiplinli ve eleştirel bir yaklaşımla kuramsal ve uygulamalı eğitim veren bir programdır. Yeni Medya Bölümü’nün amacı yeni medya ortamlarının yarattığı kültürel, sosyolojik ve sanatsal dönüşümler, hukuki düzenlemeler ve yeni medya politikaları hakkında bilgi ve fikir sahibi olan çevrimiçi halkla ilişkiler ve reklamcılık, internet gazeteciliği, dijital sanat gibi alanlarda içerik üretebilen ve yönetebilen, kısacası dijital medya ortamlarının teknik ve estetik diline hakim yaratıcı yeni medya profesyonelleri yetiştirmektir.”

SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI

Sosyal medya uzmanlığı aslında Yeni Medya alanına dahil ancak yine de başlı başına bir meslek. Marka danışmanlığı, tüketicinin yönetilmesi ve hedef kampanyalar bu uzmanlara emanet olacağı için çok önemli. Reklam, pazarlama departmanlarındaki çalışanlar azalırken 5-6 yıl içerisinde sosyal medya uzmanları çok artacak.
Dijitalleşen dünyada oldukça popüler hale gelen sosyal medya kullanımını bütünsel bir strateji ile yönetmeye çalışan firmalar bu alanda kariyer yapmak isteyenlere kapılarını açıyor. Markaların konumlanması ve rakipleriyle rekabet edebilmesi için dinamik, aktif ve verimli bir şekilde sosyal medyayı kullanması gerekliliği ortaya çıktı. Bu ihtiyacın ortaya çıkmasıyla birlikte sosyal medya uzmanlığı pozisyonu şirketlerde yerini almaya başladı.
Bir sosyal medya uzmanının yaratıcı, özgün, meraklı kişilik özelliklerinin yanında iletişimi çok iyi bilen, Twitter, Facebook, Friendfeed, sözlükler, bloglar, forumlar gibi sosyal ağları etkin kullanabilen, içerikler oluşturabilen, kriz yönetimi konusunda deneyimli, strateji üretebilen, mobil pazarlama ve sosyal medya raporlama konularına hakim kişiler olması bekleniyor.

VERİ MADENCİLİĞİ

Veri yüzyılımızın petrolü olarak adlandırılıyor. Her gün internette yaptığınız aramalar, beğenmeler sizin neler istediğinizi ve nelere tepki vereceğinizi gösteriyor. Bu devasa veriyi işleyip, en iyi pazarlama raporu haline getiren kişilere şirketlerin sunacağı imkanlar sınırsız görülüyor.
Veri madencisi olmak için üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerini okuyabilir, bu alanda açılan bölümlere yönelebilir ya da özel kurslar sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Devlet üniversiteleri olduğu gibi Nişantaşı Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi gibi vakıf üniversiteleri de öğrencilerini geleceğin mesleklerine hazırlıyorlar.

MOBİL YAZILIMCILIK

Sadece Türkiye’de milyonlarca insan telefon kullanıyor. Şirketler şimdiden işlerini internet haliyle de mobil ortama döktü. İleride bu artış sürecek. Dolayısıyla mobil, şirketler için gelecek demek. Firmalar bu sayede bilgisayarlara bağlı kalmadan her türlü sorunlarını çözebilecek ve işlerini yürütebilecekler. Mobil yazılımcılar günümüzde de iyi gelir elde ediyor fakat önümüzdeki yıllarda bu meslek daha da popüler olacak.

LOJİSTİK ELEMANI

Yeni ekonomik yapı içinde şirketlerin, maliyetlerin azaltılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması konularına odaklanmaları lojistiğin önem kazanmasına neden oldu.
Şirketlerde üretim departmanlarının düzgün işleyişine devam etmesi, işleyişin sürmesi için lojistikçileri ön planda tutacak. Amerikan Çalışma Bakanlığı 2020’ye kadar mevcut lojistikçi sayısının yüzde 26 artacağını öngörüyor.

ETİK HACKER

Birçok şirket güvenlik açıklarını saptamak, önceden önlem almak için etik hacker’lara ihtiyaç duyacak. Ayrıca kendi datalarını korumak adına da bu ihtiyaçlarını baki tutacaklar. Bu işin 2020 yılında yıllık ortalama gelirinin 92 bin dolar olması bekleniyor.

AKTÜER

Aktüer yalnızca bugünü değil yarınları da düşünerek finansal belirsizlikleri değerlendirir. Şirketler ileriye yönelik projeksiyonlar yaparak stratejik kararlar için bu kişilere daha da çok ihtiyaç duyacak. Özellikle sigorta ve bankacılık sektörleri için bu kişiler altın değerinde olacak. Bankacılık ve finans gibi alanlarda eğitim görmüş, kendini yetiştirmiş elemanlara olan ihtiyaç giderek artmakta.
Ülkemizde de bu ihtiyaç bolca görüldüğünden tüm devlet üniversitelerinin ancak özellikle de Nişantaşı Üniversitesi gibi vakıf üniversitelerinin açmayı tercih ettiği bölümlerin başında geliyor Bankacılık ve Finans Bölümü.

EPİDEMİYOLOG

Hastalıkları toplumlara, yerleşimlere göre araştıran yayılımlarını türlerine göre ayrıştıran bu kişilere 2020’de daha çok rastlayacağız. Ebola virüsü gibi bulaşıcı hastalıkların, salgınların arttığı dünyada 2020 yılına kadar bu meslek dalındakilerin istihdamı yüzde 35,8 artacak.

GIDA KİMYAGERİ

Daha lezzetli yiyecek üretmek ve yediklerimizin daha verimli ve lezzetli hale getirilmesi adına dokularıyla oynanabilmesi, düzeltilmesi için gıda kimyagerlerine olan ihtiyaç artacak. Yediğimiz yiyeceklerin artık belli bir tadı olacak. Ortalama yıllık gelirleri ise 50 bin ile 100 bin dolar arasında olacak.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz