Kısa Cevaplı(Açık Uçlu) Sorular Nasıl Hesaplanacak?

Haberler4 Ocak 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Kısa Cevaplı(Açık Uçlu) Sorular Nasıl Hesaplanacak?

2017 ÖSYS kılavuzu dün ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden erişime açılmıştı. Kılavuzun yayınlanmasıyla beraber öğrencilerin akıllarını karıştıran pek çok soru cevabını buldu. Bu sorulardan bir tanesi de kısa cevaplı(açık uçlu) soruların nasıl hesaplanacağı, değerlendirileceği idi.

2017 ÖSYS kılavuzu büyük merakla bekleniyordu. Öğrencilerin merakını ÖSYM, web sitesinde erişime açtığı kılavuzla giderdi. Yayınlanan kılavuz ile birlikte bir çok öğrencinin kafasını karıştıran açık uçlu soru sistemi hakkında bilgiler de verildi. 2017 LYS’de 15 adet açık uçlu soru olacak.

2017 LYS’de Kaç Kısa Cevaplı(Açık Uçlu) Soru Olacak?

Öncelikle kısa cevaplı soru nedir ona bakalım. Kılavuzdaki tanım şu şekilde:

Kısa cevaplı sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kâğıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardır.

Kılavuzda yer alan bilgilere göre adaylar kısa cevaplı soruları optik kağıdın ilgili alanına yazacak ya da kodlayacaklar. 

Bu soruların optik cevap alanları cevap kâğıtlarının arka yüzünde de yer alabilecektir. Kısa cevaplı sorularda cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır.

Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır. Cevaplar, cevap alanına ilk kutucuktan başlanarak yazılacak ve ilk kutucuktan başlanarak kodlanacaktır.

Adaylar cevaplarını değiştirmek istediklerinde yazdıklarını ya da kodladıklarını silme işlemini çok iyi bir şekilde yapmalıdır.

Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde 4 yanlış bir doğruyu götürür sistemi uygulanmayacak.

Konu:

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz