Kapatılan Üniversite Öğrencileri Ne Zaman Kayıt Olacak?

Dikey Geçiş Sınavı(DGS) Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK Başvuru Hakkında

Haberler13 Ağustos 2016
8.842 okunma

Herkesin Sorduğu Soruyu Sizler İçin Derledik.

 

KYK yurt,  başvuruları ne zaman başlayacak?

İşte şuanda üniversiteyi yeni kazanan arkadaşlarımızın aklındaki tek soru.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteye yerleşen öğrenciler için üniversite kayıtları başlayacak.

Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Kredi Ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sunulan yurt, burs ve öğrenim kredisine kimler başvurabilir ve bu başvurular ne zaman başlayacak.

KYK YURT BAŞVURULARI HAKKINDA.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra  www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yüksek öğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren , Özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri, Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde www.kyk.gov.tr adresinden yapacaklardır.

Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.

Sonuç olarak, Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra başvurular başlayacak. Önemli olarak şunu belirtelim ilk sonuçlarda çıkmazsa yedek listeye giriyorsunuz ve yedek liste zamanla açıklanıyor fakat yedek listenin açıklanması uzun sürebiliyor. Önceki senelerde 2. 3. yedek listeyi bekledikleri için ders başlaması ile birlikte konaklama sıkıntılısı çekildiğini bilmekteyiz.

Siz yine de özel yurt araştırmasını elden bırakmayın. Devlet yurdu olmazsa alternatifiniz olsun.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.