LYS’de Son Günler Nasıl Değerlendirilmeli?

Haberler11 Haziran 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

LYS’de Son Günler Nasıl Değerlendirilmeli?

2016 LYS sınavına sayılı günler kaldı. Peki LYS’de son günler nasıl değerlendirilmeli. İşte yanıtlar…

LYS’ye sayılı günler kaldı!18 Haziran tarihinde başlayacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öncesi İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet öğrencilere uyarılarda bulundu. Lisans Yerleştirme Sınavı’nı bir maraton koşusuna benzeten Murat Acet, “Öğrencilerimiz sınava 15 günün kaldığı bu dönemde soğukkanlılıklarını korumalı ve planlı bir şekilde hazırlanmalılar” dedi.

 

“AİLELER KUŞKUSUZ DESTEK OLMALI”
Bu süreçte velilere düşen sorumluluklara da değinen Acet, “Velilerimiz en az öğrencilerimiz kadar yoruldular. Doğal olarak da çocuklarının gelecekleri açısından en güzel bölümlerde okumalarını istiyorlar. Bu dönemde ailelerimizin yapması gereken en önemli şey kuşkusuz destek olmak. LYS kişiliğimizi değil test tekniğimizi ölçen türden bir sınav. Aileler bunun bilincinde olarak, son bir haftayı öğrencilerimizin daha rahat geçirebilecekleri bir ortam hazırlayarak geçirmeliler” dedi.

LYS’lere az bir süre kala zamanı verimli değerlendirmenin ne kadar önemli olduğunu söyleyen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, “Bir yıla yayılan, uzun ve yoğun bir sınava hazırlık sürecini geride bıraktık. Bunu bir maraton koşusuna benzetecek olursak son düzlüğe girmiş bulunmaktayız. Öğrenci arkadaşlarımıza teknik ve psikolojik hazırlıklarının başında en çok tavsiye ettiğimiz şey soğukkanlılıklarını korumaları. Çünkü sınava az bir zaman kala yaşanabilecek olan yorgunlukla beraber sıkıntıları, soru işaretlerini, ertelemeleri, bırakmaları, önümüzdeki yıl yeniden hazırlanabilir miyim? kaygısını yeniden gündeme getiriyor. Bu yüzden öğrencilere kalan bir haftayı planlayarak, geçmiş yılların sorularını çözmelerini, küçük konu tekrarlarıyla beraber ilerlemelerini tavsiye ederiz. 18 ve 26 Haziran’da yapılacak olan sınavlara da bu şekilde küçük hazırlıklarla devam etmelerini öneriyoruz” şeklinde açıklamalar yaptı.

Konu:

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz