2017 YGS İçin Geçici Kimlik Kartı Uyarısı!

2017 LYS Kimya Konuları [Yeni Müfredat]

2017 LYS Biyoloji Konuları [Yeni Müfredat]

2017 LYS Coğrafya-1 Konuları [Yeni Müfredat]

Meslek Liseleri Katsayıları Belli Oldu

Haberler25 Aralık 2016
592 Okunma

Geçtiğimiz günler içerisinde yayınlanan 6764 sayılı kanun ile birlikte meslek lisesi öğrencilerinin yararlandığı sınavsız geçiş programı yürürlükten kaldırılmıştı. Bu kararın ardından meslek liselerindeki katsayı belli oldu.

9 Aralık 2016 günü 6764 sayılı kanun ile birlikte meslek liselerinde uygulanan sınavsız geçiş programının kaldırılmasıyla birlikte meslek lisesi öğrencileri artık kendi alanlarıyla ilgili ön lisans (2 yıllık) bölümlerine sınava girmeden geçiş yapamayacak.

Sınavsız geçiş yerine öğrencilerin aynı alanda ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde YGS sınavından almış oldukları puana eklenecek olan katsayı YÖK tarafından 0,06 olarak belirlendi.

Yani daha önce uygulanan sınavsız geçiş uygulaması kaldırıldı. Sınavsız geçiş uygulamasında öğrenciler diploma notlarına göre kendi alanlarıyla ilgili ön lisans bölümlerine sınava girmeden geçiş yapabiliyordu. Bu sistemin kaldırılmasıyla beraber öğrenciler şimdi YGS sınavına girecekler ve sınavdan aldıkları puanın üzerine diploma notlarının 0.06 katı eklenecek. Toplamda ortaya çıkan bu puanla birlikte aynı alana yönelik bölümleri tercih edebilecekler.

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz

Etiketler:

Send this to friend