Ana sayfa Haberler Meslek Liseleri Katsayıları Belli Oldu

Meslek Liseleri Katsayıları Belli Oldu

50
0

Geçtiğimiz günler içerisinde yayınlanan 6764 sayılı kanun ile birlikte meslek lisesi öğrencilerinin yararlandığı sınavsız geçiş programı yürürlükten kaldırılmıştı. Bu kararın ardından meslek liselerindeki katsayı belli oldu.

9 Aralık 2016 günü 6764 sayılı kanun ile birlikte meslek liselerinde uygulanan sınavsız geçiş programının kaldırılmasıyla birlikte meslek lisesi öğrencileri artık kendi alanlarıyla ilgili ön lisans (2 yıllık) bölümlerine sınava girmeden geçiş yapamayacak.

Sınavsız geçiş yerine öğrencilerin aynı alanda ön lisans programlarına yerleştirilmelerinde YGS sınavından almış oldukları puana eklenecek olan katsayı YÖK tarafından 0,06 olarak belirlendi.

Yani daha önce uygulanan sınavsız geçiş uygulaması kaldırıldı. Sınavsız geçiş uygulamasında öğrenciler diploma notlarına göre kendi alanlarıyla ilgili ön lisans bölümlerine sınava girmeden geçiş yapabiliyordu. Bu sistemin kaldırılmasıyla beraber öğrenciler şimdi YGS sınavına girecekler ve sınavdan aldıkları puanın üzerine diploma notlarının 0.06 katı eklenecek. Toplamda ortaya çıkan bu puanla birlikte aynı alana yönelik bölümleri tercih edebilecekler.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here