Meslek Liselilere Ek Puan Kalktı

Haberler6 Ocak 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Meslek Liselilere Ek Puan Kalktı

Ek puan kalktı mı?, Meslek lisesi ek puan kalktımı?

Meslek lisesi mezunlarına kendi bölümlerini tercih ettikleri takdirde ek puan veriliyordu. Bu uygulama artık kaldırıldı. Bundan sonra meslek liselilere ek puan verilmeyecek.

Meslek lisesinden mezun olan öğrenciler alanlarına yönelik öğretim yapan bölümlere yerleştirilirken, ek puan alıyorlardı. Ancak bu yıldan hiçbir meslek lisesi mezunu bu ek puanı alamayacak.

Meslek lisesi mezunlarının 2 yıllık meslek yüksekokullarına geçiş hakkı ise hala devam ediyor.

ÖSYM’den yapılan açıklama şu şekilde:

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunlarının, Tablo 3A’da ve Tablo 3B.1’de belirtilen yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir. Ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo-3A ve Tablo-3B1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır. 2015-ÖSYS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2016-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz