2017 YGS Giriş Yerleri Belli Oldu mu?

Artık Doktora Okuyanlara da Burs Verilecek

AÖF Bahar Dönemi Kayıt Yenileme Tarihi Uzatıldı

ÖSYM’den YGS İçin Kimlik Kartı Uyarısı!

Rektörleri Artık Cumhurbaşkanı Atayacak

Haberler30 Ekim 2016
5.744 Okunma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitelerde gruplaşmalara, hizipleşmelere, kırgınlıklara neden olduğunu söylediği rektörlük seçimleri OHAL KHK’sı ile kaldırıldı.

Dün akşam saatlerinde kamudan ihraçları ve iadeleri de içeren 2 yeni OHAL KHK’sı yayımlandı. 675 ve 676 sayılı KHK’lar, özetle şu düzenlemeleri getiriyor:

Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanacak. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atama yapabilecek. Rektörün görev süresi 4 yıl olacak.

Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilecek. Ancak aynı devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamayacak. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.





İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz