Sınavsız Geçiş Hakkında (Güncel)

Haberler30 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Sınavsız Geçiş Hakkında (Güncel)

Mesleki Teknik ve Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay geçtiğimiz günlerde sınavsız geçiş üzerine önemli açıklamalarda bulunmuştu ve bu açıklamalardan sonra sınavsız geçişin kaldırılışı Resmi Gazete’de duyuruldu. Öğrencilerin en çok merak ettiği soru ise değişikliğin 2017 yılını kapsayıp kapsamayacağı oldu.
1)Sınavsız geçiş, kararının bu sene(2017) sınava girecek öğrencileri etkileyip etkilemeyeceği?
Eğer bir karar resmi gazete de açıklanmışsa, o karar artık geçerlidir ve öncesi kullanılamaz. Bu soruyu sormamızın temel nedeni resmi gazetede bir tarih belirtilmemiş olmasıdır. Resmi Gazete kararını ‘ÖSYM tarafından Ocak ayında açıklanacak kılavuzda net belirtilecek olan sınavsız geçişin kalktığı’ şeklinde yorumlayabiliriz.
2)Geçmiş yıllarda mezun olan öğrencilerin de sınavsız geçiş hakkı kalktı mı?
Bu yıl resmi gazetede yayınlanan ifadede mezuniyet yılı ayrımı yapılmadı. Eğer 2017’de yayınlanacak kılavuzda da tarih sınırı belirtilmezse bu eski mezunlar içinde sınavsız geçiş olmayacak demektir.
3)Sınavsız geçişin kalkması ile ilgili öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabiliriz?
–>Bu yıl sınava girecek meslek lisesi öğrencilerinin hızlı ve yoğun bir şekilde YGS hazırlığı yapması gereklidir.Bunun için en doğru çalışma öncelikle YGS’de hangi testlerin ve konuların çıkacağının tespit edilmesi.
–>İkinci adım bu konulara göre kendilerine özel bir bilgi düzey analizi yapmaları.
–>Üçüncü ve son adım ise bu analize bağlı olarak bir yıllık program çıkararak düzenli ve verimli bir şekilde sınav hazırlığı yapmalarıdır.

YGS Geçtiği için bu adımları LYS sınavı için tatbik etmeniz gerekecek Arkadaşlar.

5 Yorum - "Sınavsız Geçiş Hakkında (Güncel)"

avatar
Duygu
Ziyaretçi
Duygu

Merhaba.ben ygs sinavina girdim 2 yıl adalet okumak istiyorum tercihler nasil oluyo acaba bilgilendirebilirmisiniz?

Ahmet Emin Ege
Ziyaretçi
Ahmet Emin Ege

Tercih dönemini Bekliyceksin 2 yıl olduğu için lys gerekmiyor. Ygs den aldığın puan ve üzerine okul puanın da eklenince tercih puanın ve sıralaman ortaya çıkacak o sıralamana göre tercihlerini yapıcaksın

Duygu
Ziyaretçi
Duygu

Teşekkür ederim tercih zamanı başlamadı o zaman dimi

Ahmet Emin Ege
Ziyaretçi
Ahmet Emin Ege

evet aynen öyle temmuz civarında olur.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim
Hocam merhaba meslek lisesi 2015 makine mezunuyum bu yıl sınava girdim bölümümün devamı olan sivil savunma ve itfaiyecilik bölümünü yazmayı düşünüyorum ve o bölüm ygs 6 dan alıyor sınavsız geçişlerde kaldırıldı yerine ek puan geldi diyorlar fakat 30 03 2012 gibi bi tarih zorunluluğu söz konusu bu tarihe bakacak olursak liseye 2011 de girdiğimden dolayı bu durumda ben de ek puan alabiliyorum diploma puanıma ek olarak bu tarihin ön lisanslar için aslı var mı? Birde benim bölümünün devamı olan alanlarda ygs12456 puan türlerinden alan bölümler var bunların hepsine ek puan gelecek mi? Klavuzda pek bir şey göremedim dershanelere sordum ama… Devamını Oku »
wpDiscuz