Kapatılan Üniversite Öğrencileri Ne Zaman Kayıt Olacak?

Dikey Geçiş Sınavı(DGS) Sonuçları Açıklandı!

YDS Sonuçları Açıklandı!

DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Tarık Akan Hayatını Kaybetti

Haberler16 Eylül 2016
16.062 okunma

Türk sinemasının önemli isimlerinden Tarık Akan, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

66 yaşında hayata veda eden Akan, 111 filmde rol aldı. Akan’ın ölüm haberini, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı açıkladı. Yeşilçam’ın usta isimlerinden Tarık Akan, akciğer kanseri hayatını kaybetti. Tarık Akan’ın hayatını kaybettiği haberi Nazım Hikmet Vakfı tarafından duyuruldu.

Tarık Akan Kimdir?
13 Aralık 1949’da dünyaya gelen Tarık Akan, 1970 yılında katıldığı bir oyunculuk yarışmasında birinci oldu. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başlayan Akan, kısa sürede Yeşilçam’ın en popüler isimlerinden biri haline geldi.

Daha sonra 1972 yılında oynadığı film Suçlu ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alır. 1973 yılında Yeşilçam’ın en iyi duygusal filmlerinden birisi olarak bilinen Canım Kardeşim(1973) adlı filmde Halit Akçatepe ile başrol oynar. 1974 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Damat Ferit adlı karakteri canlandırır, film 1975 yılında vizyona girer ve Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olur ve bir klasik haline gelir.

Ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) adlı, serinin ikinci filminde rol alır. Film Akan’ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur ve serinin gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi olur. Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı her filmde büyük başarı elde eden Akan’ın, 1975 yılında Bubikoğlu ile birlikte oynadıkları Ah Nerede adlı romantik-komedi filmi ile büyük başarı elde eder. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.