Üniversiteliler İçin Bilinmesi Gereken 30 Madde

Haberler19 Eylül 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Üniversiteliler İçin Bilinmesi Gereken 30 Madde

1 ) Üniversite de bir yıl lise gibi iki döneme ayrılır :

Güz Dönemi Bahar Dönemi Açılıştan Yarıyıl tatiline kadar olan döneme Güz Dönemi denir. Yarıyıl tatilinden kapanana kadar olan 2. dönemse Bahar Dönemi diye adlandırılır. Yani : 2 senelik okuyanlar için toplam 4 ders dönemi 4 senelik okuyanlar için toplam 8 ders dönemi vardır. Her dönem farklı dersler alırız arkadaşlar. Yani lisede ki gibi değil. İçerik olarak aynı olan dersler de vardır ama farklı dersler görülür.

2 ) SINAV KONUSUNA GELİRSEK …. Her iki dönemde de ikişer sınav yapılır.Yapılan ilk sınavlara VİZE 2. sınavlara FİNAL denir. Her okulda aynı olmamakla beraber genellikle not hesaplanırken Vizede yani ilk sınavda aldığınız notun %40 ‘ı Final de yani 2.sınavda aldığınız notun %60 ı alınır ve çıkan sonuç sizin ortalamanız olur ve o nota göre geçersiniz ya da dersten kalırsınız. Ama bazı okullarda VİZE %30 FİNAL % 70 olabilir ya da daha farklı olabilir.Universiteler özerk kurumlar olduğu için bu kararları kendileri verirler.Bu yüzden bu yuzdeliği okulunuza gidince sorup öğrenirsiniz.

3 ) NOTLAR NASIL HESAPLANIR DERSEK EĞER….. VİZENİN % 40 FİNALİN % 60 ETKİLEDİĞİ BİR NOT SİSTEMİNİ DÜŞÜNELİM…. Mesela ilk sınavdan 40 ikincisinden 80 aldık diyelim…. Burada direk iki sayının toplamını 2 ye bölmüyoruz.Etkiler farklı çünkü.Bu yüzden hesap şöyle olur : Vizenin yani 40 in %40 i 16 eder bu elimizde + bunun üstüne finalin %60 ını yani 80 in %60 ı olan 48 i de ekliyoruz .16 +48 toplayınca 64 yapar.Bu 64 bizim en son notumuz olur.Bu nota göre değerlendiriyoruz. Yani geçme notu 60 olan bir okulda bu dersi şartsız,koşulsuz ,sorunuz geçiyoruz arkadaşlar. Ayrıca vize final ortalaması düşük olan dersi geçemeyen öğrenciler için Finallerden hemen sonra BÜT yani BÜTÜNLEME SINAVI olmaktadır.Bu sınav da Final yerine geçmektedir. Mesela : Geçme notu 60 olan okulda her hangi bir dersten hem vize de hem finalde 40 alıp o dersi geçemeyip BÜTÜNLEME SINAVI ‘na kaldığımızı farzedelim. Eğer BÜTÜNLEME ‘de yine 40 alırsak ortalama yine 40 olacak ve bu dersi kurtaramamış olacağız. Ama BÜTÜNLEME ‘de 80 aldığımızı düşünelim…. BÜTÜNLEME final yerine geçtiği için 80 ‘in %60 ‘ını alıyoruz 48 +Vize 40 ‘dı 40 ‘ın da %40 ‘ını alıyoruz 16 48+16 =64 Yani bizim BÜTÜNLEME sonunda oluşan notumuz 64 oluyor ve bu durumda koşulsuz ,sorunsuz geçiyoruz arkadaşlar . BÜT ‘e genel de finali kötü olanlar kalır.Burada geçme şansı olur.

4 ) AMA BUNU UNUTMAYIN !!!!! Her ne kadar çoğu okul da VİZENİN etkisi FİNALİN etkisinden düşük olsa da bence Vize yanı ilk sınav notumuz çooook ama çoook önemlidir. NEDEN Mİ ? Çünkü BÜT ‘e kalirsak vizenin %40 i alınacağından VİZE ‘DE 5-10-15-20-30 gibi puanlar alıp BÜT ‘e kaldıysak eğer BÜT ‘de geçmemiz için en az 80 90 almamız lazım olur ve geçmemiz zor olur. AMA Vizemiz iyi olursa eğer hem Finalden ortalama bir puan alsak da dersten geçeriz , BÜT ‘e kalmayız zaten.BÜT ‘e kalsak da BÜT ‘de fazla puan almaya mecbur kalmadan geçebiliriz.Yani VİZE 80 ‘se geçme notu 60 olan bir yerde finalden 50 alıp sorunsuz geçeriz .Finalde alamazalamazsak eğer BÜTÜNLEME ‘de 50 alıp sorunsuz geçebiliriz .Yani VİZE notunuzun önemini anlatmaya kelımler yetmez bence . 🙂 Bunu asla unutmayın . 🙂 Ayrıca vize iyi olunca hem derslere hevesimiz artar finale de özgüven verir olumlu etki yapar.Notlar iyi olma şansı çok olur ama kötü olursa isteksiz olabiliriz ve BÜT’ de de geçmek zor olur .Bu yüzden Hamza admininizin sözünü çok iyi dinleyin arkadaşlar.Aman ha Vizeleri çok iyi çalışın.Temeli sağlam atın.:)

5 ) PEKİ NOT SİSTEMİ NASIL OLUR HANGİ NOT GEÇER HANGİSİ KALIR ? Kimi okulda geçme notu 45 kiminde 50 kiminde 60 kiminnde 65 dir.Kiminde de ÇAN SİSTEMİ geçerlidir.

6 ) ÇAN SİSTEMİ NEDİR diye merak edersek eğer : Geçme notunun sınıfın ortalamasına bağlı olduğu sistemdir.Yani bi derste sınıfın vize ve final sonucu oluşan ortalamaş 50 olarak çıkarsa ve sizin notunuz 50 ve uzerinde ise geçersiniz .TAMAMEN BIRHIRINIZ İLE YARIŞTIĞINIZ SİSTEMİN ADI ÇANSİSTEMİN ADI ÇAN SİSTEMİDİR….. Not sisteminin nasıl olduğunu ise okulun öğrenci işlerinde ki personellere sorup öğrenebilirsiniz. 🙂

7 ) GELELİM EN ÖNEMLİ YERE…..NOTLARIMIZIN HARFLENDİRİLMESİNE GELELİM …. Arkadaşlar ,üniversitede not ortalamaları 4 üzerinden değerlendirilir.Ve de arkadaşlar ,bahsetmiştim .Her okulun geçme notu farklıdır.Ben geçme notu 60 olan sisteme göre resimle beraber açıklayacağım. Resimde hangi notun hangi harfe denk geldiği yazıyor arkadaşlar.Şimdi burada bilmemiz gereken nokta şudur : AA : 4.00 Geçer AB : 3.75 Geçer (Her okulda yok.Bazılarında var.) BA : 3.50 Geçer BB : 3.00 Geçer CB : 2.50 Geçer CC : 2.00 Geçer DC : 1.70 Koşullu Geçer ( Açıklaması aşağıda 🙂 ) DD : 1.30 Koşullu Geçer ( Açıklaması aşağıda 🙂 ) FD . 1.00 Kalır FF : 0.00 Kalır Koşullu geçmek : Herhangi bir dersten geçme notunun biraz aşağısında not alıp ve de harf notu olarak DD DC alırsak şayet o dönem ki ortalamamız 4 üzerinden 2.00 ‘nin (çoğu okulda böyledir .) üstündeyse bu dersi geçmiş kabul ediliriz.Mesela geçme notu 60 olan okulda ki 2 dersten 50 55 puan aldık ve harf notu olarak e DC ya da DD aldık diyelim …. Eğer odönemki ortalamamız 2.00 ‘ın üstünde ise sorunsuz olarak ve BÜTÜNLEME sınavına girmeye gerek kalmadan bu dersleri geçiyoruz. AMA o dönemki ortalamamız 2.00 ‘ın altında ise bu dersleri geçemiyor ve bu derslerden BÜTÜNLEME sınavlarına giriyoruz. FD FF olup kalmamız durumunda da BÜT e gireriz.BÜT ‘den gecme sansımız olur.Geçemezsek dersi alttan alırız.Yine ilerleyen sene ya da senelerde dersin sınavlarına tekrar katılırız.Yani alttan almak demek dersi sonraki sene ya da seneler de vermek demektir. Ayrıca üstten ders alıp okulu 1 sene sene erken bitirme şansımız da var.Ama derslerimizin tamamnında başarılı isek ve ortalamamız da yüksek ise olabiliyor bu durum…Kiminde 4 üzerinden 3 kiminde daha fazla istenir. Okuldan okula göre değiştiği için sizler okulunuzunöğrenci işlerine gidip bu konu hakkında kesin bilgileri alabilirsiniz. Harflere karşılık gelen rakamlar bunlardır arkadaşlar . Tabloya göre yorumlarsak ve örnek verirsek eğer : Bizim Vize Final ortalaması sonucumuz 60 ‘sa tabloya göre CC düşüyor. CC ‘de bu dersi 4 üzerinden 2.00 puanla gectik demek oluyor. Vize final ortalaması sonucumuz 68 ‘se diyelim CB düşüyor .Yani bu dersi 4.00 üzerinden 2.50 puanla geçmiş oluyoruz. Ya da vize final ortalamamız 86 ‘sa eğer BA olup bu dersi 4.00 üzerinden 3.50 ‘ la geçmiş oluyoruz. Ya da vize final ortalaması 95 ise 4.00 üzerinden 4.00le geçmiş oluyoruz. (Özellikle belirtiyim : Verdiğim örnek geçme notu 60 olan yerler içindir.Geçme notu 50ise notumuza karşılık gelen harf notu daha yüksek gelir 65 se bundan daha düşük gelir .) Ayrıca çan sistemindeysek ve örneğin sınıfın ortalaması 40 sa bu tablıya göre daha yüksek harf notu gelır .Sınıf ortalaması 80 se bu tabloya göre daha düşük harf notu gelir.)

8 ) Örneğin geçme notu 60 olan bir üniversite de : Bütün derslerimizin ortalaması 60 olduğunu farzedelim.. Bu durumda tüm derslerin harf notu CC düşer ve bizim bu dönem ortalamamız 4.00 üzerinden 2.00 olur. Ya da tüm derslerin ortalaması 90 olduğunu farzedelim…. Bu kez tüm derslerin harf notu AA düşer ve dönem ortalamamız 4.00 üzerinden 4.00 olur. Ayrıca görüldüğü gibi bu tabloya göre tüm dersler 100 olsada AA geliyor 90 olsa da AA geliyor.Yani 100 alanın 90 alandan ortalama olarak üstünlüğü olmuyor. 🙂 Tüm dersler 90 olsa da 100 olsada olsada tüm dersler AA gelir ve ortalamamız 4.00 olur.Bunu bilmemiz gerek. 🙂

9 ) DİKKAT ENN EN EN ÖNEMLİ MADDE BU ARKADAŞLAR !!!!! En kritik olaya gelirsek eğer ,arkadaşlar üniversite de her dersin farklı kredisi vardır. Bir dönem 10 dersimiz var diyelim : Bir dersin kredisi 4 birinin 3 birinin 2 birinin 1 birinin 6 olabilir. Bizler Kredisi yüksek olan derslere daha iyi çalıp elimizden geldiği kadar yüksek almaya çalışmalıyız. Hangi dersin kaç kredisi olduğunu bilmiyorsanız eğer hocalarınız danışıp bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bakın en önemli olay budur !!!! kesinlikle kredileri öğrenin ona göre çalışın.Aynı meslek lisesindeki alan dersleri gibi bu durum . Yani meslek liselilerin de alan dersleri en çok ders saati olan derstir.Ve de bu dersi 90 100 ile geçince direk takdir teşekkür alıyorlar meslek liseliler.Bu olay da onun gibidir. Siz kredisi yüksek olan dersleri yüksek yapın ,kredisi düşük olanlar çok yüksek olmasa da ortalamaya çok etki yapmaz.Kredisi yüksek olan dersler de ki notlanırınız yüksek olursa eğer otomatik olarak ortalamanız 3 üzerinde olacaktır arkadaşlar. Yani asla gözden kaçırmayın bunu.Ortalamayı yükseltmek açısından kredisi yüksek olan derslerimiz de alacağımız notlar çok önemlidir.Buna dikkat etmezsek eğer çok üzülebilirsiniz.Çünkü hem sizden yüksek puanla kapatan yerlere ortalama ile yatay geçiş için hem çift ana dal için Fen Edebiyat da ki bölümleri öğretmenliğe tamamlayan Formasyon için (eğer ilerde ortalamaya göre verilirse ) çok önemli çünkü bu .Yoksa sonradan üzülürsünüz . AYRICA geçişler hakkında Ekim ayı içinde resmi bilgilerin gelmesini bekliyorum.Gelince ekim ayı içinde sizlere sayfa da bilgilendirme yapacağım.Takip ediniz. 🙂 10 ) Çift Anadal ve Yandal nedir diye soracaksınız biliyorum… 🙂 Arkadaşlar , Çift Anadal ve Yandal demek ,okuduğumuz okuldan ,1. dönem veya 1. sınıftan sonra okuduğumuz bölüm dışında ekstradan bir bölüm daha okuyabilme hakkımızdır. Ama bunun için okullar bazı kriterler sunar.Mesela çoğu okulda en az 3.00 ortalamamız olması ve alttan dersimizin olmaması gerekiyor. Ayrıca her bölümü okuma şansı sunmazlar.Kendi belirledikleri bölümleri okuma şansı sunarlar. Yani X üniversitesin de ki bir Tarih öğrencsinin Çift Anadal l ile okuyabileceği bölümler Y niversitesin de ki bir Tarih öğrencsinin Çift Anadal ile okuyabileceği bölümlerden farklı olabilir. Bu yüzden hem okuyabileceğimiz bölümler ve Çift Anadal şartları her okulda farklılık gösterebileceğinden siz bu konuyu okulunuzuna yani öğrenci işlerine danışacaksınız.

11 ) Ayrıca bölüm ve öğretmenlik arasın da ki farkı anlattığım metni bu linkten okuyabilirsiniz.ii

12 ) Ha şunu da unutmayın beyler : Orada kızlar size teklif etmiyor.Ora da da uyanık olmalısınız. 🙂

13 ) Şunu da iyi bilesiniz ki : Hemen hemen her okulda sadece ilk sene Türk Dili Edebiyatı-İnklap Tarihi-Temel Bilgi Teknolojileri yani Bilgisayar ve İngilzce derslerinin tamamı ya da birkaçı olmaktadır.Ve çoğunda da bu dersler sanal ders olarak yani internet üzerinden anlatılır.(AMA ÇOĞUNDA KİMSE DİNLEMEZ VE YOKLAMA ALINMAZ DERT ETMEYİN ) Ve de bu dersler de hemen her sene aynı sorular sorulur.Fotokipicilerden not alıp geçebilirsiniz.( Unutmayın sadece 1. sene olur bu 4 dersin tamamı ya da birkaçı. ) Bu 4 dersin 3 ‘ü kolaydır.Sizi zorlarsa İngilizce zorlar.Ona da iyi çalışırsanız geçersiniz arkadaşlar.O da o kadar zor olmaz.

14 ) UNUTMAYIN DİYE 2.KEZ DİYORUM ARKADAŞLAR KREDİSİ YÜKSEK OLAN DERSE DAHA ÇOK AĞIRLIK VERMEYİ UNUTMAYALIM !!!!! Yani arkadaşlar geçişler ,çift anadal ve formasyon için ortalama çok önemli olabiliyor.Bu yüzden ortalamayı düşürecek ya da yükseltecek dersler bu kredisi yüksek olan derslerdir ! Mesela ben beni şu an benim bilgilendirdiğim gibi bilgilendiren birisi olmadığı için 1.sınıfın ilk dönemin de tüm dersleri hepsi aynı değer de sanıyordum ,hangisine daha iyi çalışmam gerektiğini bilmiyordum.Ve de pek ders çalışamadım.Bu nedenler yüzünden ilk dönem ortalamam 2.40 geldi. Ama sonra ki dönemlerde durumun farkına varınca kredisi yüksek olan derslere daha çok ağırlık verip ,onlardan iyi notlar alınca ortalamam çok daha yükseldi.Şu an 3. sınıfa geçtim.Ve 3.28 ortalamam var.Yüksek değil ama 1. döneme göre bu farkdındalık nedeniyle gelişme katetmişim demek ki . 😀 Yani kredi olayına çok dikkat edelim arkadaşlar.

15 ) Gittiğinizde ilk hafta genel de ders olmaz.Muhabbet olur.Tanışma olur.Sonradan derslere başlanır. Ve de emin olun sınıfın % 80 ‘i sizinle aynı durumda olacak ,çekinmeyin ,utanmayın kimseden.

16 ) Ve hem dersten geçmek için hem de bilgiyi iyi , detaylı öğrenmek için hocalarımızla aramızın iyi olması gerek.Bunun için okula en başında gidin ve en unutmayın ön sıralara hocanıza yakın oturun.Boş bulununca hocalar devamlı ön sıradakilerine bir şeyler söylerler çünkü.

17 ) Ve de çekinmeyin.İçinizden geleni aktarın hocamıza.Onun görevi sizlere bilgi vermektir çünkü .Bilgi vermek zorundadır.Bu yüzden asla çekinmeyin …

18 ) Sınıfta herkesin belirli yeri yoktur .İsteyen istediği yere oturur ama siz en başından itibaren en önlerde oturunki sonradan o yerlere alışıldığı için .Öne yaklaşmak zor olabiliyor. Bu yüzden ilk sıralarda ki yerleri sakın kaptırmayın. 🙂

19) Üniversitede devamsızlık hakkı güne göre değil ,derse göre verilir. Yani her dersin belli bir devamsızlık hakkı vardır.O hakkı aşarsanız eğer sınıfta kalmayız sadece o dersten kalırız ve alttan alırız arkadaşlar. Bu hak da çoğu okulda toplam ders saatinin % 30 ‘u dur.Yani bir dönem boyunca 50 ders saati olan bir dersi 15 ders saatinden daha fazla girmediysek o dersten devamsızlıktan kalıyoruz .Alttan alıyoruz.Ama unutmayın : Sadece dersten kalınır ,sınıfta kalınmaz. (unutmayın coğunda böyledir ama sizin okulunuz da farklı olabilir.Bunu gidince okulunuza sorabilirsiniz. ) Ve bu devamsızlık hakkının ne kadar olacağına okul ve hocalar karar verir.Her okulda aynı olmaz bu sistem.Ders saatine göre orantı yapılır. Bunu hocalarınız iletir sizlere.Ama devamsızlıktan kalan pek olmaz.İhmal etmeyin yeter ki.. Hakkımızı doldurduysak da belki hocalar inisiyatif kullanıp bizi bırakmayabilirler.

20 ) Ayrıca resmi tatil olmamasına rağmen sınav stresini atmak için hemen her okulda vizelereden sonra öğrenciler kendine tatil ilan eder.Sınıflarda pek kimse kalmaz.Ve de bu yüzden çoğu hoca da vizelerden sonraki hafta kimse olmadığı yoklama alma.Onlarında işine geliyor tabi 🙂 🙂

21 )Orada hocalar gelince ayağa kalkmıyoruz.Zil diye bir olay yok.Hocalar derse geç de gelebilir istediği zaman da dersi erken de bitirebilirler. Genelde bu konuda ikinci öğretimler şanslı oluyor. Akşamları maç -program-etkinlik vs aksamları daha çok oldugu için ,dersler birçok zaman erkenden bitiriliyor.

22 ) Ayrıca İkinci öğretim hakkındaki yazımada bu linkten ulaşabilirsiniz. 🙂

23 ) Üniversiteler aslında 1 sene erkenden de bitirilebilir ama öğrenciler mümkün oldugu kadar istifade etsin diye 4 sene olarak sürmektedir. Yani üstten ders alıp okulu 1 sene sene erken bitirme şansımız da var.Ama derslerimizin tamamnında başarılı isek ve ortalamamız da yüksek ise olabiliyor bu durum… Kiminde 4 üzerinden 3 kiminde daha fazla istenir. Okuldan okula göre değiştiği için sizler okulunuzunöğrenci işlerine gidip bu konu hakkında kesin bilgileri alabilirsiniz.

24 ) Siz asla kendinizi sıkmayın.Yeniyim ,ortam yapamam vs vs diye telaş etmeyin.İlk 10 15 gün millet birbirini yeni yeni tanır .Bu yüzden belki önyargılarımızdan ötürü insanlar bize çok değişik gözükürler ama sonradan herkes diyaloğa geçer.Yeter ki odun olmayalım. 🙂 Hele vize zamanları geldi mi herkeste bir telaş içinde olacak.Üst sınıflardakilerle bile kanka olacaksınız.Ve de sınav zamanı üst sınıflarla görüşün.Geçen seneden çıkan sorular söylerler ve hocalar aynı soruarı sorabilirler ve bu durum sizin için olumlu olur . 🙂 Herkes aynı pskolojide oldugundan iletişiminiz daha da hızlanacak o dönemler.Hele ki birçoğunuz bu gruptan okul veya sınıf arkadaşınızı buluşsunuzdur ya da bulacaksınızdır.Bu yüzden hiç zor geçmez size. Yİne grubumuzun etkilerini görüyoruz. 🙂

25 ) Okula başlayınca size öğrenci kartı verilecek .Onu asla kaybetmeyin. Çoğu okulda okul girişi için ,yemekhanede yemek yemek için gereklidir.Sorun yaşayabilirsiniz.

26 )Kızlar üzülerek iletmeliyimki : Öğrenci kartınızdaki resim sizin ÖSYM de ki resminiz olacak. 🙂 ama üzülmeyin ,herkeste aynı olacak bu durum . :)Ve de vizelerden sonra gelenektir.Resmi tatil olmamasına rağmen hemen her okulda öğrenciler kafa dinlemek için memleketine gider ve vize sonrası ders olmaz. 🙂

27 ) İllk sınıfta dersler biraz daha hafif olur.Bu yüzden ilk sene tadını çıkartmaya bakalım arkadaşlar.Tabi dersleride ihmal etmeden. 🙂 Bu günler bir daha gelmeyeceğinden tekrardan okusanız da bu atmosfer asla olmayacağından bu günleri çok iyi değerlendirelim arkadaşlar.Yoksa ilerleyen dönemlerde bu imkanı bulamayabilirsiniz.Unutmayın bu atmosfer bir daha gelmeyecek.Bu yüzden okulun ve şehrin tüm imkanlarından faydalanmaya çalışın .

28 ) MADDİYAT OLARAK SİZE AVANTAJ SAĞLAYACAK 2 UYARI VERECEĞİM 🙂

a ) Kendi şehriniz dışında bir üniversite kazandıysanız ve otobüsle gelip gitmeyi düşünüyorsanız eğer ,size bir önerim olacak : Büyük firmalar ile seyhat edecekseniz biletşerinizi almadan önce bu firmalara ait yol kartı varsa yol kartı alın yoksa da üye olmak istiyorum diyin. Üye olursanız ya da yol kartı alırsanız bir bilet için harcadığınız ücretin ortalama %7 si civarı hesabınızda birikir. Ve bu birikenler bir bilet fiyatı kadar olursa o birikenleri kullanıp ücret ödemeden tekrar bir seyahat daha yapabilirsiniz. Örneğin : Devamlı 50 TL olan bir bilet alıyorsunuz diyelim.50 TL olan 1 bilette 3.5 tl hesabınıza birikir.1 sene içinde de hem memleketinize hemde başka yerlere gidiş gelişme beraber toplamda 15 kere seyahat ederseniz eğer 16.seyahati ücret ödemeden yapabilirsiniz. Ve 50 TL niz cebinize kalır. Ben o kadar seyahat yapamam ki demeyin. Sadece memleketinize değil illaki başka şehirlere de gidersiniz. Hemde okul bitene kadar 14 değil çok daha fazla seyehat edersiniz. Bu yüzden öğrenci olarak bu durum bizim işimize gelir arkadaşlar. NOT : Her firma bu imkanı tanımaz .Yani yerel firmalar bizlere genellikle bu hakkı tanımaz. Ama büyük firmalar (Kamil Koç -Anadolu Turizm ) gibi büyük firmalar bu imkanı tanıyor arkadaşlar .

b ) Ayrıca gireceğiniz büyük kaliteli mağazaların birçoğun da da aynısı geçerlidir .Büyük mağazalardan alişveriş kartı çıkarıp onunla alışveriş yaparsanız onlar da da alişverişinizin ortalama %5 i kadar puan birikir .Bu da hepimizin işine gelir. Bu yüzden bu dediklerimi unutmayalım. Ben mesela şahsen bu puanlarla 3 kere ücretsiz seyahat yaptım. T – Shirt aldım .Sonuçta hepimiz öğrenciyiz.Hepimizin işine gelir derim . 🙂

29 ) Okula 20 + yaşlarda başlayan arkadaşlarımızın telaşe kapıldığını geç kaldım dediğini görüyorum.Geç değil Hatta avantaj .Neden diyeceksiniz ? Evvela sınıfta genelinden büyük olunca azda olsa bilgi ,deneyim ,tecrübe olarak önde olacağız ve daha rahat ve mantıklı davranacağız onlara gore.Gurbetteysek eğer sınıftaki diğer arkadaşlar bizden küçükse uyum sorunu yaşayabilir ama biz biraz daha olgun olduğumuz için bu sorunu yyaşamaz ya da yasasak bile erkenden gideririz.Ve de en önemli yanı ,bu psikoloji ve deneyim dolayısıyla daha rahat ve sakin olacağımızdan diğer arkadaşlardan daha rahat göreceğiz sınavlara ve derslere.Eğer can sistemi gibi bir sistem olursa da (Her yerde olmasada birçok okulda var )bu gibi ortalamaya bağlı sistemlerde çoğu derste sınıfın ortalamasindan ustun gelip derslerden geçme şansınız çok yuksek olur.Ayrıca kültürel değişme olduğu için ,17-18-19 yaşındaki genç hata yapmaya daha müsait olur ve istemediği sonuçlar ile karşılaşabilecegi çok şey başına gelebilir.Ama buyukken giren olgun insan kolay kolay kültürel değişime kaptırmaz kendini ve istemediği olaylar ile karşılaşma olasılığı daha düşük olur.Ve de iş hayatına erkenden atılanlar inanın sonradan geç başlasam daha iyidi diyorlar.Gençliğimi doya doya yaşayamadım vs gibisinden.Ve de dahada olgun olacağımızdan işimizi dahada sağlam yaparız diye düşünüyorum . 🙂

30 ) Ayrıca arkadaşlar kazandığı bölümde sorun yaşarım ya da atanamam yapamam ki diyen arkadaşlarımızı görüyorum.Ben asla hiçbir bilim hakkında yorum yapmayı sevmem .Bilim insanlık için hayatı kolaylaştırmak adına vardır.Bu yüzden en sevmediğim husus bir bilimi iyi mi kötü mu diye yorumlamaktır. Okumamız da ki tek amaç işse eğer okumayalım ,sadece maddiyat için okuyacaksak okumayalım daha iyi .Çünkü hazırlık okul ,atanma vs minimum 6 sene demek.Biz sadece iş ve para diye okuayacaksak eğer burada tüketen bağımlı nüfus olacağımıza bu senelerde ise girip çok geçmeden isimizde ustalaşıp çok geçmeden paraya kavuşuruz. Hemde 6 sene para kaybedeceğimize 6 sene para kazanırız.Cepten çıkmadan cebe girer hep yani.Ticarete atınırsak hele bir profösrden kat kat daha iyi paralar kazanabiliriz.Kendi işimizi de kurarız.6 sene cepten çıkacağına cebe gireceği için 2 kat kazanmış oluruz ayrıca.Yanı arkadaşlar sırf para iş hemen iş buluyum diye okuayacaksak hem bize yaramaz hem ülkemize yaramaz bu durum . Bilgi amaç olmaz sadece bir araç olur ve biz bu bilimlerin tesirini görmeyiz gösteremeyiz.İşte maalesef ki kanımca bu ülke hep bu yüzden kaybediyor.Okuyanlar bilim için üretim için bilgi için değil barajı aşmak için okuyor .Bu durumda ne kendimize ne ülkemizdeki gelişime katkıda bulunabiliyoruz.Hep yerimizde seyrediyoruz.Bu yüzden size nacizane tavsiyem şudur : Para iş olayını bi kenara bırakalım.Biz bilim için okuyalım.İnsanlığa katkımız olması için okuyalım .İşte o zaman tek amacımız para ve iş olmadığı için sadece bilim bilgi üretim olacağı için zaten alanımızda da güzel bir ilerleme kayedederiz ve o ısrarla istediğimiz meslek para gibi gayelere de zaten bu bilgilerimizle ulaşırız ki zaten fazlasıyla kazanırız.Çünkü biz işimizi iyi bilirsek eğer bırakın kapı kapı dolaşmayı ,iş için millet sizin ayağınıza gelir .Çünkü alanın da iyi olan bir insanla kim çalışmak istemez ki ? Ama sadece meslek para dersek aklımız o bilimde olmaz sadece araç olur .Yoğunlaşamaz üretemez sonradan da sorun çekeriz.Ve de sonrasında da kimseye pek bir şey aktaramayız . Şimdi yollar ortada .Ya meslek para diyorsanız bırakın okul işini masraf edeceğinize kar edin .Ya sırf para iş daha çok diye içinizden gelmeyen mecburi yeri seçin ve bu bilmi sadece bir araç olarak kullanın ya da bırakın şu para pul muhabbetini bilgi için üretim için okumak isteyin ,alanınınızda ilerlemeye bakın ve bu birikim sayesinde bunun karşılığını alın.Benim düşüncem budur arkadaşlar.Seçim sizlerin .

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz