YGS-LYS 2016 ‘da Kalkacak mı?

Haberler16 Haziran 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

YGS-LYS 2016 ‘da Kalkacak mı?

Facebook sayfamızdan birçok soru soruluyor bu konu hakkında. YGS ve LYS sistemi 2016 yılında değişecek mi? YGS-LYS kaldırılıyor mu? Yerine başka bir sınav sistemi mi gelecek?


Bu konu hakkında ÖSYM ‘den hiçbir resmi açıklama gelmedi. Öğrenciler her ne kadar sistem değişikliğine maruz kalsalar bile yine sorulan sorular aynı türde olacak. Yine 5 şıklı testlerle karşılaşacaklar. Bu yüzden sistem konusuna pek kafa yormaya gerek yok.

Özellikle TEOG ‘a benzer bir üniversiteye geçiş sınavı sistemi yönünde dedikodular ortalıkta çok dolanmaya başladı. Eğer böyle bir durum olursa lise hayatları boyunca öğrenciler her yıl sonunda sınavlara girecekler ve toplamda 4 yılın ortalaması alınıp üniversite tercihlerini ona göre yapacaklar. Öğrencilerimiz ağırlıklı olarak son sene çalışmaya alıştıkları için elbette bu sistem öğrencileri her yıl derslerinde diri tutmaya zorlayacak.

Kısaca öğrencileri asıl endişelendiren bu. Eğer sistem değişirse her sene üniversite sınavına girecekler ve her sene baskı altında kalacaklar. Elbette ÖSYM ‘den resmi bir açıklama gelmeden dedikodulara inanmak saçmalık olur.

Universitelio.com ekibi olarak sürekli ÖSYM ‘nin resmi web sitesi osym.gov.tr ‘yi takip ediyor ve sizlere bu şekilde içerik sunuyoruz. YGS, LYS veya ÖSYM sınav sistemleri ile ilgili merak ettiklerinizi yorum atarak da sorabilirsiniz.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz