YGS-LYS 2017’de Açık Uçlu Sorular Olacak mı?

Haberler28 Aralık 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

YGS-LYS 2017’de Açık Uçlu Sorular Olacak mı?

YGS-LYS 2017 ‘de açık uçlu sorular olacak mı? Kaç tane açık uçlu soru sorulacak? Tüm detaylar haberimizde.


YÖK başkanı Yekta Saraç ‘ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “2017 YGS-LYS açık uçlu soru” açıklaması üzerine öğrencilerin kafası ciddi manada karıştı. Gerek Facebook sayfamız gerekse mail üzerinden bu konu ile ilgili birçok soru almaktayız. Bu yüzden aklınızdaki soru işaretini gidermek amacı ile bu haberi yayınladık. Arkadaşlar şundan emin olabilirsiniz ki YÖK başkanı çıkıp “2017 üniversite sınavında açık uçlu sorular olacak” diyorsa bu yapılır. Yani açık uçlu sorular olacak. Ama açıklamasında bu sistem ilk defa deneneceği için çok az sorulacağını belirtmişti. 160 YGS sorusundan sanıyorum en fazla 5-10 adet açık uçlu soru sorulacak.

Açık Uçlu Soruların Cevapları Nasıl Kontrol Edilecek?

Sanıyorum verilmesi gereken cevaplar net cevap olacak. Birkaç kelime ile cevaplanabilecek nitelikte olacağını düşünüyorum. Örneğin Türkçe testinden şu şekilde bir soru gelebilir;

Bir paragraf verilir. Bu paragrafta bir eserden alıntı yapılarak yazarın o an yaşadığı en ağır basan duygusu sorulur. Cevap örneğin “özlem” olabilir. Cevap kısmına “özlem” yazanların cevabı doğru sayılır.

NOT: Bilgiler tahminidir. Kesinliği yoktur.

Son Sözlerimiz

Evet arkadaşlar YÖK tarafından yapılan bu açıklamayı “STRES YARATICI” olarak değerlendiriyorum. Bakın değişikliği demiyorum açıklamayı diyorum. Çünkü üniversite adaylarının sırtında zaten stres, sınav ve gelecek kaygısı var. Bunların üstüne belki ailevi-kişisel problemleri var. Hiçbiri yetmezmiş gibi bir de YÖK başkanının yaptığı “NET OLMAYAN, KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMA VE SONUCUNDA ÜNİVERSİTE ADAYLARININ CİDDİ ŞEKİLDE SİNİRİNİ BOZUP STRESİNİ KATLAYAN” bir durum meydana geliyor. Elimizden geldiğince Üniversitelio olarak siz sevgili dostlarımızın aklını karıştıran ve strese sebep olan her şeyi yok etmek istiyoruz. Bunu da elbette sorularınızı cevaplayarak yapmaya çalışıyoruz.
 Bu duyurumuzu arkadaşlarına yayarak katkı sağlayabilirsin. Aklına takılan tüm soruları aşağıdaki yorum kısmını kullanarak iletebilirsin. 

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz