2020 ‘li Yılların En Önemli 10 Mesleği

Rehberlik19 Ağustos 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

2020 ‘li Yılların En Önemli 10 Mesleği

Her gün ülkemizde yeni yeni üniversite bölümleri açılıyor. Bazı öğrenciler gerçekten meslek sahibi olmak bazıları ise askerlik tecil ettirmek, okuyor gözükeyim yeter kafasında üniversiteye gidiyor.

Bu yazımız üniversiteye gerçekten iş ve kariyer için gidenleri ilgilendiriyor. Hiç düşündünüz mü hangi meslek ve sektörler ilerleyen yıllarda değerli olacak, hangilerinin tabiri caizse “modası eskiyecek?”..

Hangi üniversite bölümünü seçsem” diye düşünen gençlerimize ithafen hazırlanmış olduğumuz listeyle sizleri baş başa bırakıyoruz;


10. Tarım-Hayvancılık: Günden güne artan dünya nüfusu, insanların şehre göçmeleri, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların azalması sektörü şu zamanlarda oldukça küçülttü. Fakat tarım-hayvancılık insanoğlu için olmazsa olmaz ve haliyle ilerleyen yıllarda en revaçta sektörleri arasına girecek. Tarım ve hayvancılıktaki gelir oranları artacak ve insanlar para kazanmak için tekrardan bu sektöre yönelecek.

inek


9. Çevrecilik: Sanayinin hızlı gelişmesi beraberinde yok olan ormanlar, zarar gören doğa-hayvanlar ve haliyle zarar gören insanlar. Avrupa ‘da bu konu ile ilgili çalışmalar var. Ülkemiz orman ve doğa standartları konusunda Avrupa ‘nın gerisinde. İlerleyen yıllarda Avrupa standartlarını yakalayabilmemiz için ciddi bir sektör olacak. Tabii doğadan banane derseniz o ayrı konu..

doga


8. Sağlık: Artan insan nüfusu bir şey değil de bununla birlikte artan sanayileşme, hareketsizlik, teknolojiyle olan içli dışlı aktivitelerimiz, kirlenen çevre ve saymakla bitmeyen türlü türle sebeplerden dolayı her geçen zaman insan, hayvan, bitki sağlığı kötüye gidiyor. Haliyle özellikle ülkemizdeki sağlık sektöründe büyük bir açık var. Sağlıkçıysan iyi kazanırsın ama işin de kolay olmaz dostum 😉

saglik


7. Eğitim: Her maddede söyledik hani hep sorumlu artan nüfus diye. İşte artan nüfusun direkt etkilediği bir sektör daha, eğitim! Şimdi bu sektörde nasıl açık olur yahu öğretmenler atanamıyor diyebilirsiniz. Biz zaten öğretmen olmanızdan bahsetmiyoruz. Eğitime yönelik her geçen gün danışmanlık firmaları, kaynak kitap-soru bankaları, türlü türlü eğitimsel kaynak üreten firmalar ortaya çıkıyor. Aileler neleri varsa “kızım okusunda, oğlum okusunda” zihniyetinde olup en çok eğitimlere harcıyor. Bu kadar para yatırılan ve bol öğrencinin olduğu bir sektörde iyi yerlere gelmek diğer sektörlere göre daha kolay.

egitim


6. Silah ve Savunma Teknolojileri: Günümüz 2015 yılı. Şu anda bile özellikle ülkemizde savunma sanayinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. İlerleyen yıllarda çok daha önemli hale gelecek. Önü açık, geleceği parlak en değerli sektörlerimizin arasında 6. sırada savunma sanayi var.

askeri


5. Otomotiv: Ulaşım günden güne gelişiyor fakat yetmez. Taa ki uçan arabalar çıkana kadar. Büyük araba firmalarının hedefleri de büyük. Ülkemizde daha seri üretime geçen %100 yerli bir araba yok, hayalimiz uluslararası düzeyde bir yerli otomobil firması kurabilmek. Peki bu arabanın tasarımını, mekaniğini, elektroniğini, yazılımını, motorunu kim yapacak? Belki de siz yaparsınız 😉

araba


4. Enerji: Enerji sektörünü aslında söylemeye bile gerek yok. Petrolü doğalgazı geçtim de asıl nükleer fizikçi falan olursanız parayı kırarsınız. Çünkü ülkemizin gizli hedeflerinden biri de nükleer enerjiden elektrik ürettikten sonra nükleer bombayı da aradan çıkarmak. Değerli anadolu toprakları başka nasıl korunur? Bu konuda Üniversitelio ekibi olarak devletimizin arkasındayız!

enerji


3. Elektronik-Makine: Bu 2 farklı bölüm aslında ama biz tek bölümde toparlayalım. Çünkü birbirlerine oldukça yakın konular. Peki neden önemlidir kardeşim bu 2 dal? Neden çok ihtiyacımız olacak bu konuda uzmanlara? Çünkü teknolojisi olmayan ülke bitik ülkedir, bağımlı ülkedir, köle ülkedir! Savunma sanayi, otomatik sektörlerinin temelini elektronik ve makine sektörü uzmanları oluşturur mesela.

elektronik-makine


2. Robot Teknolojileri: Bu alanın zaten ileride çok önemli olacağını herkes bilir. Artık Amerikan ordusunda yavaş yavaş farklı görevlerde robotlar kullanılmaya başlandı bile. İşletme okuyacağınıza robot teknolojileri üzerine bir bölüm okuyun mekatronik okuyun işsiz kalmazsınız, hatta iş yapmaktan bıkarsınız. Çünkü ülkemiz maalesef teknoloji açlığı çekmekte. Ülkeni geliştirmek senin elinde!

robotik


1. Bilişim Teknolojileri: İşte finalimiz bilişim teknolojileri! Tabii bilişim kendi içinde apayrı bir sektör olduğu için bazı çok önemli olmayan bilişim sektörlerini ayırmak gerek. Örneğin web tasarımcılar. Ortalık web tasarımcısı kaynıyor kardeşim. Bir de tabii hazır yazılımlar var. Yani web tasarımcısı oldum bu işte çok para var zannetmeyin.

Aynı şekilde masaüstü programcılığı da artık yavaş yavaş eski açığını kapatan sektörlerden. Olurda bir server yönetim uzmanı, Linux, siber güvenlik, mobil programlama, network, datacenter konularında uzmanlaşırsanız işte o zaman ciddi derecede hem maddi açıdan hem de ülkenizin teknolojisi açısından inanılmaz derecede değerli şeylere imza atabilirsiniz.

bilisim


İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz