30 Saniye Kuralıyla Sınav Kaygısını Yenin

Rehberlik24 Kasım 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

30 Saniye Kuralıyla Sınav Kaygısını Yenin

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin büyük bölümünü olumsuz yönde etkileyen sınav kaygısını yenmek mümkün. 30 saniye kuralı ile sınav kaygınızı yenebilir ve daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Her yıl yapılan ve öğrencilerin üniversiteli olmak için aylarca çalıştığı YGS ve LYS sınavlar öğrenciler üzerinde kaygı yapmaya devam ediyor. Her yıl yüz binlerce öğrenci sınav kaygısı yüzünden hak ettiği ve istediği sonucu alamadığını belirtiyor. 

Sınav kaygısı, öğrencilerin sınav öncesinde “yapamayacağım, ya çok zor sorarlarsa, ailem benden çok şey bekliyor” gibi cümlelerle ve deneme sınavlarında kalpte çarpıntı, el ve ayakların buz kesmesi, hızlı nefes alış-verişi gibi belirtilerle ortaya çıkan bir korku durumudur. Bu durumu bertaraf etmek 30 saniye kuralıyla mümkün oluyor.

30 saniye kuralı nasıl uygulanır?

Sınav öncesi çalışma sürecinde veya sınav sırasında kendinizi gergin hissederseniz ya da gelecek hakkında kaygılarınız başlarsa 30 saniye kuralını uygulayın. Dikkatimizin dağılmaması, daha iyi konsantrasyon olmak için 30 saniye kuralı şu şekilde uygulanır:

Dikkatin sağlanabilmesi için her yarım saatte bir gözlerinizi 30 saniye kapatın ve arkanıza doğru yaslanın. Derin bir şekilde nefes alın  ve nefesinizi yavaşça ve dudaklarınızı büzerek verin. Kendinizi sınav veya çalışma ortamından uzaklaştırın. Kafanızdaki olumsuz düşünceleri atın. Gözlerimizi kapadığımızda gözümüzün önüne beyaz bir sinema perdesi getirmek, tüm dikkatimizi oraya yönlendirmek ve nefes egzersizi yapmak beynimizi ve dikkatimizi toplayıp tekrar sınava yönelmemize faydalı olacaktır. Nefes alıp verme işini ritmik bir şekilde devam ettirin.

30 saniye kuralını uygulayarak sınav veya çalışma esnasında yaşadığınız kaygı durumunu bertaraf etmiş olursunuz. Doğru nefes egzersizleriyle birlikte dikkatiniz ve konsantrasyonunuz artacaktır. 

Şuna inanmaktan vazgeçmeyin: YAŞIYORUM, DÜŞÜNÜYORUM, O ZAMAN BAŞARABİLİRİM!

5 Yorum - "30 Saniye Kuralıyla Sınav Kaygısını Yenin"

avatar
Cebrail
Ziyaretçi
Cebrail

Güzel.

Akin
Ziyaretçi
Akin

Yaptim hc bsi olmadi

Murat
Ziyaretçi
Murat

nasıl sonuç alicam kaygısını yenemiyorum.yardimci olurmusunuz.

wpDiscuz