4 Adımda Temel Oluşturma

Rehberlik30 Ocak 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Öğrencilerin yaşadığı pek çok sorun var. Bu sorunlardan bir tanesi de temel sorunu. Pek çok öğrenci temelinin olmadığını, temel olmadığı için de soruları çözmekte sorun yaşadığını ifade etmekte. Peki bu sorunu çözmek mümkün mü?

Özellikle meslek lisesi öğrencileri konuları çalışmakta ve soruları çözmekte yeterli temelinin olmadığını ifade ediyor.  Bu sorunu çözmek zor değil. Nasıl mı? Anlatayım.

Adım 1: Eksik olduğun konuları belirle

Öncelikle hangi konularda eksik olduğunuzu belirleyin. Yani hangi temel konularda sorun yaşıyorsunuz. Hangi soru tiplerini çözemiyorsunuz. Bu konuları bir kağıda yazın.

Adım 2: Kaynak araştırması yap

Sonrasında kaynak araştırması yapın. Eksik olduğunuz konu hakkında ders kitaplarından veya derslere yardımcıkonu anlatımlı kitaplardan yararlanabilirsiniz. Ya da internet üzerinden konu anlatımlı videolar bularak izleyebilirsiniz.

Adım 3: Konu çalış

Önce kitap üzerinden kısa bilgi edindikten sonra konu anlatımlı videoları izleyerek konu hakkındaki bilginizi pekiştirebilirsiniz. Zaten çoğu video sonunda soru çözümleri oluyor. Bu soru çözümlerini ve çözme yollarını videolar sayesinde öğrenebilirsiniz.

Adım 4: Konu testi çöz

Daha sonra konu hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız test çözmeye başlayabilirsiniz. Soru çözerken illaki çözemediğiniz soru tipleri olacaktır. Bu soruların çözümlerini araştırabilir ya da arkadaşınızdan/öğretmeninizden yardım isteyebilirsiniz.

Konuyu tam olarak kavrayana kadar soru çözümlerine devam edin. Eğer konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmadığınızı anlarsanız konunun üzerinden tekrar geçebilirsiniz. Bu sayede bilginizi daha da pekiştirir ve bilgiyi unutma süresini ortadan kaldırabilir ya da uzatabilirsiniz.

Konuyu kavramda soru çözümü önemli bir noktadır. Soruları başlangıçta hızlı çözmek yerine özümseyerek yavaş yavaş anlayarak çözmenizi tavsiye ederim. Konu testlerini de bitirdikten 1 hafta sonra yine aynı konu testini çözün. Bu sayede bilgiyi unutma düzeyinizi ölçmüş olursunuz.

Temeliniz yoksa yukarıda verdiğim tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Ben tabi ki bir branş öğretmeni gibi tavsiye veremem ama sınav sürecinden geçmiş bir öğrenci olarak sizlere naçizane tavsiyelerde bulundum. Umarım temel sorununuzu kısa bir sürede aşarak sınavlarda daha başarılı olursunuz.

Görüşmek üzere.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz