Başarılı Olmak İçin Altın Tavsiyeler

Rehberlik24 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Başarılı Olmak İçin Altın Tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar, bugün başarıyı ele alacağız. Sizce başarı nedir? Sonucunun faydalı olacağı düşünülen eylemleri gerçekleştirip o hedefe ulaşmak diyebilir miyiz. Gördüğünüz gibi başarı ultra süper güçlere sahip bir süper kahraman olmak değildir.

Elbette güç, kuvvet, el becerisi, zeka vs. bu kavramlar başarıya ulaşma süresinin kısalmasında etkilidir, yalnız başarı bu kavramlar arasında kıskaca alınamaz. Haydi başarıyı elde etmek için gereken temel başlıklara bakalım biraz.

 1. Başarılı olmak için ders çıkartmak ve bahaneler üretmemek en en temel esastır:
  Başarılı olarak nitelendirilen kişilerin yaşamlarına bakın bu dediğimizi görüceksiniz. Geçmişte yaşadıkları olumlu-olumsuz bir çok olayları kendi yararlarına olucak şekilde ders çıkartmışlardır. Yaptığınız her şeyde beklentiye girdiğiniz her şeyde ne olursa olsun beklentinizi tatmin etmiyen noktalarda bunlar için birer bahane üretip içinizi rahatlatmak yerine hatanızı yada eksik olan noktalrınızı eleştirip bu açıkları dolgulamak muhakkak ki başarıya giden en temel basamak olucaktır..
 2. Başarılı olmak için hedef belirlemek gerekmekte:
  “Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez” Bu deyim yerinde olucaktır. Arkadaşlar anlaşılacağı üzere hedefiniz olmadıkça hiçbir iş için asılıp geminizin yelkenlerini rüzgarlarla doldura doldura o hedefe ilerlemezsiniz çünkü hedef yoktur ve sadece enerji kaybeder ve zaman öldürürsünüz. Hepimizin bu hayatta kısa ve uzun vadeli kızıl elmaları(hedefler) olmak zorundadır yoksa yaşamın gayesi olmaz.

  Başarıya Giden Yol

  Hedef belirlerken en önemli kural,tarih belirlemektir. Aksi halde, hedefimiz gerçekleşene kadar “hedef” yerine sadece “hayal” olarak kalacaktır. Hedef belirlediğimizde net tarih belirleyemiyorsak bile gerçekleşmesi muhtemel tarih aralığı belirleyebiliriz. Bu şekilde bir planlama sürecine de girmiş oluruz.

 3. Başarılı olabilmek için etkin bir planlama yapmak gerekir :
  Planlama günlük hayatta bilinçli bilinçsiz yaparız zaten sabah uyanınca gidiceğimiz yerlerden yapıcaklarımıza kadar her şey planlamaya dahil edilir. Yalnız bahsettiğimiz püf nokta Doğru planlamadır.
  “Başarılı olmak için ne yapmalıyım” sorusu bile planlama yapma ihtiyacının bir meyvesi sayılabilir.
 4. Kendimizi iyi tanımak:
  Evet arkadaşlar, kendimizi tanımak olduğumuzdan farklı yada hatalarımızı kabul etmemek başarı önünde ki en büyük engeldir. Tek çözüm yolu ise net olmak neysek o, “ben buyum arkadaş” diyen adam kendini kabul etmiş ve her eksiğini tamamlıycak belli bir arayışa girmeye hazırdır. Bu sayede kendini tatlı yalanlarla ovunduran kendini kabul etmiyen insanlardan onlarca adım önde başarıya ilerler.
 5. Başarılı olmak için “harekete geçmek” gereklidir:
  İnsanlar mutlaka belli dönemlerde ister istemez bi miskinlik ve boşvermişlik hallerini yaşarlar bunun sonucu olarak ilerlemek yerine uyuşurlar. Şeyh edebalinin osman gaziye öğütünde de dediği gibi “insan bir kere oturdumu laflamaya başlar, laf dedikodu olur, ondan sonrada iflah etmez” yani dememiz o ki sürekli hedefe ilerlemek için dinç ve kararlı olmak gerekir yorulduğunuzda ise size dahada azimlendiricek aklı açık hedeflerine ilerliyen çalışkan insanlarla oturup kalkmak en güzel başarıya giden dinlenme yöntemidir oturarak bile ilerlemeyi sağlar.
 6. Başarı için istikrar muhakkak şarttır:
  Birkaç denemede pes etmek veya çabuk sıkılmak başarılı olmanın önündeki gizli engellerdir. Aynı şekilde, sürekli kolay yolu aramak da insanı işinden alıkoyabilmektedir. Yapılmayan işler başarısızlıkla sonuçlanmış sayılır. Dolayısıyla, istikrarlı olmak başarılı olmanın sırrıdır.
 7. Mükemmeliyetçi Olmak Başarının Önündeki Gizli Engellerden Biridir. Bundan Kurtulun!
  Başarı tanımını yeniden hatırlayın. Yapacağınız işte en iyisi olmak zorunda değilsiniz. Olabiliyorsanız ne ala ama olamıyorsanız yarıda bırakmanız gerekmez. Önemli olan sizden ne beklendiği veya sizin kendinizden ne beklediğinizdir. Muhtemelen, insanların parmakla gösterdiği kişiler de bir zamanlar alanlarında en iyisi değillerdi.

Özetle Başarılı Olmanın Yolları Madde Madde

 • Olumsuz gibi görünen deneyimlerden ders çıkarmak
 • Mazeret üretmemek
 • Kendini tanımak
 • Planlama yapmak
 • Aksiyon almak, harekete geçmek
 • İstikrarlı olmak
 • Doğru arkadaş, doğru çevreye sahip olmak
 • Mükemmeliyetçi olmamaktır..

Okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar…

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz