Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılmalı?

Rehberlik16 Ağustos 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılmalı?

Sınav türü ne olursa olsun her öğrenci gireceği sınavda başarılı olmak ister. Bizde adaylara yardımcı olmak amacıyla başarılı olmak için nasıl ders çalışılmalıdır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Sınava hazırlık süreci kolay bir süreç değildir. Bu süreç içerisinde planlı, programlı çalışmanın yanında başka etkenlerde önemlidir. Başarı sadece planlı bir şekilde çalışmakla yakalanacak bir şey değildir Tabi ki programlı bir şekilde ders çalışmak başarı oranını artırır ancak bunun yanında sizi yönlendirecek ve rehberlik edecek kişiler de önemlidir.

ders-calismak3

Nasıl Ders Çalışılır?

Ders çalışmak zihnin yanında tüm bedenin aynı anda üzerinde çalışılan şeye odaklanması ile doğru sonuç verir. Uykulu bir şekilde ders çalışılmaz. Çalışsanız da faydası olmaz.

Ders çalışırken şunları yapın-uygulayın:

  • Çalışma ortamına oturun, bedeniniz dik bir biçimde olsun. (Yatarak yeterli verimlilikte ders çalışılmaz)
  • Kafanızda ders dışında bir düşünce olmasın.
  • Ders ayrımı yapmayın. Bu ders kolay bunu çalışayım gibi düşüncelerden kaçının. Bu şekilde kendinizi kandırmış olursunuz.
  • Çalıştığınız konuyu belirli aralıklarla tekrarlayın. Bu şekilde konu daha uzun süre akılda kalıcı olacaktır.
  • Çalışma ortamınızda dikkat dağıtıcı şeyler olmasın.
  • Çalışma ortamınızda telefon,bilgisayar gibi elektronik aletler olmasın.(Yapılan araştırmalar çalışma ortamında bu tür elektronik aletler olan öğrencilerinin başarısının düştüğünü gösteriyor.)

Tekrar yapmayı unutmayın

Tekrar yapmak verimli bir şekilde çalışmanın temel unsurlarındandır. Çıkardığınız notu bir kez okuyun.  5-10 dakika sonra elinize bir kağıt alın ve çıkardığınız nota bakmadan aklınızda kalanları bu kağıda yazın. Unutmuş olduğunuz şeyler varsa bunlara tekrar göz gezdirin.

2 Yorum - "Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılmalı?"

avatar
recep tayyip
Ziyaretçi
recep tayyip

teşekkürler 🙂

wpDiscuz