Coğrafya Dersine Çalışma Taktikleri

Rehberlik22 Ağustos 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Coğrafya Dersine Çalışma Taktikleri

Coğrafya dersine çalışma taktiklerine geçmeden önce biraz bu dersle ilgili konuşalım. Coğrafya sözeldir ama biraz da karışık derstir. Genelde sözel derslerde öğrenciler başarılı oluyor fakat sözel derslerin belki de en zoru coğrafyadır öğrenciler için..

Peki neden zor? Çünkü coğrafyada diğer dersler gibi sadece sayısal veya sadece sözel bir mantık yok. Coğrafya dünyayı iyi tanımaktır. Dünyada bulunan yüzlerce çeşit doğa olayı, toprak türleri, iklimler ve diğer konularıyla birlikte öğrenciler sadece sözel değil aynı zamanda mantıksal ve yeri geldiğinde sayısal becerilere de ihtiyaç duyuyorlar.

Yani kimse diyemez ki coğrafya dersinde ezber yetiyor, veya matematiğin iyiyse coğrafyayı da halledersin ve anlama-yorumlama kabiliyetin yüksekse coğrafyada sıkıntı çekmezsin.. İşte bunları diyenler çok büyük yanılgıya düşenlerdir.

Peki coğrafya dersine çalışma taktiklerimiz neler?

  • Coğrafya dersine çalışmadan önce size tavsiyemiz ilk olarak Türkiye ‘deki şehirlerin, iklimlerin, büyük göllerin, toprak türlerinin özetle Türkiye ‘de belli doğal bölgeler hakkında az çok bilgi sahibi olun.
  • İlk aşamada Türkiye için yapacağınız çalışmayı Dünya için de yapın. Dünya ‘daki iklimleri, denizleri, ülkelerin hangi kıtada yer aldıklarını, hangi iklime sahip olabilecekleri, toprak ve verimlilik yapıları hakkında bilgi sahibi olun.
  • Coğrafya demek dünya demektir. Haliyle dünya ve Türkiye haritasıyla zaman geçirmelisiniz. Bol bol inceleme yapmalısınız. Eşine az rastlanan doğa olaylarını internette araştırma yaparak bulabilirsiniz. Bunların nasıl ve neden oluştuklarını öğrenmeye çalışın.
  • Tabi buraya kadar olan kısım coğrafya dersinin temel giriş kısmıydı. En azından coğrafyayı tanıma kısmı diyebiliriz. Artık yavaş yavaş ders konularına odaklanma vakti. İnternette bulunan videolu coğrafya konu anlatımlarından ders çalışın.
  • Ders anlatımını izlerken bir yandan da videoyu durdurarak önemli yerleri not edin.
  • Ders sonlarında konunuzla ilgili minimum 75-100 arası soru çözün.
  • Tüm bu işlemlerin ardından bilemediğiniz veya yanlış yaptığınız soruların doğru cevaplarını kontrol edin, okulda öğretmenlerinize soruyu açıklamalarını ve neden yanlış yaptığınızı anlatmalarını söyleyin. Kısaca hata yaptığınız soruların doğrularını anlayarak öğrenin.
  • Bu kısmı da geçtikten sonra size başa dönüp tekrardan konu anlatım videosunu izlemenizi tavsiye edeceğim. Ardından çözmüş olduğunuz soruları tekrar çözmeye çalışmanızı da tavsiye edeceğim. Zira konuyu bitirdikten sonra başka bir konuya geçeceksiniz ve belki de üniversite sınavına kadar bir daha hiç o konuya çalışmayacaksınız. Unutma ihtimalinizi göz önünde bulundurun ve ara ara göz gezdirmeyi ihmal etmeyin.
  • Ve son olarak her konudaki bilgilerinizi taze tutmak ve daha da beyninize kazımak için sürekli deneme testleri çözün. Bu denemeler sizin tüm konuları hatırlamaya çalıştıracak ve unutma riskiniz azalacak.
Coğrafya dersine çalışma taktikleri ile ilgili tavsiyelerimiz bunlar. Hepinize üniversite yolunda başarılar dileriz..

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz