Ders Çalışamıyorum Diyenlere

Rehberlik8 Eylül 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Ders Çalışamıyorum Diyenlere

Merhabalar,
Universitelio.com olarak sınava hazırlanan öğrencilere rehberlik hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ders çalışamıyorum diyen takipçilerimiz için bir kaç öneri vereceğiz.

Ders çalışamıyorum

Hayatımızın en verimli yıllarında mücadelesini verdiğimiz sınavlar öğrenciler için büyük bir stres kaynağı. Çoğu öğrenci ders çalışamamaktan yakınıyor. Aslında hepsinin içinde ders çalışma isteği var ama bir türlü dersin başına oturamıyor. Bu durum sınavlarda olumsuz sonuç olarak geri dönüyor öğrencilere.

Ders çalışma işi dikkat gerektiren bir durumdur. Bu dikkati sağlayabilmek için öncelikle zihinsel olarak hazır olmak gerekiyor. Zihinsel açıdan hazır olmayan bir öğrenci kitabın başına geçer 5-10 dakika çalıştıktan sonra ya uykusu gelir ya da canı sıkılır.

Ders çalışırken uykunuz geliyorsa tıklayın.

Bu durumu ortadan kaldırabilmek için zihinsel olarak hazır olun. Kafanızda ders dışında bir şey olmasın. Ders çalışmaya odaklanın. Önce çalışma masanızın düzenini sağlayın. Ders çalışırken uykunuzun gelmesini engellemek için bir fincan kahve içebilirsiniz.

ders-calismak3

Eğer çalışma esnasında canınız sıkılır ise kendinize 10 dakika mola verin. Dışarı çıkın ya da pencerenizi açarak temiz hava alın. Tekrar derse dönün.

İçinizde ders çalışma isteği yoksa kendinizi ders çalışmaya teşvik edecek şeyler bulun. Ders çalışmaya teşvik eden 10 şey için tıklayın.

İsteğinizi kıracak şeylerden uzak durmaya gayret edin. Kısa molalar dinlenmenizi sağlayacaktır. Bu molalardan sonra direk derse dönün. Sık sık tekrar yapmayı unutmayın.

Hayatta ve sınavda başarılar 😉
Universiteilio.com/Rehberlik Ekibi

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz