Ders Çalışırken Sıkılıyorum!

Rehberlik28 Kasım 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Ders Çalışırken Sıkılıyorum!

Ders çalışırken sıkılma hissini yaşayan öğrenciler hedeflerine ulaşmakta zorluk yaşıyor. Belirledikleri hedefler için ders çalışan öğrencilerin bir zaman sonra dikkati dağılıyor, ders çalışmaktan sıkılır hale geliyor. Bu ders çalışma sürecinde meydana gelen sorunlardan sadece bir tanesi. 

Universitelio.com olarak üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik hazırladığımız rehberlik yazılarına devam ediyoruz. Bu yazımızda “ders çalışırken sıkılıyorum, ders çalışamıyorum, ders çalışmaktan bıktım” gibi ifadelerle ders çalışmayı bırakan takipçilerimize bir kaç naçizane öneri sunacağız.

Ders çalışma süreci dikkat ve istek isteyen bir süreçtir. Öğrencilerin ders çalışmaya başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra dikkatlerinde azalma görülür. Dikkat sorununun çözümü için daha önce bir yazı hazırlamıştık. 

Ders Çalışırken Sıkılma

Öğrenciler genellikle  sorumluluklarını yerine getirmenin vermiş olduğu huzurla, istek ve azimle ders çalışmaya başlarlar. Bir zaman sonra bu duyguların yerini isteksizlik ve bıkkınlık alır. Ders çalışırken sıkılmalar başlar ve öğrenci büyük ihtimalle dersi bırakıp, ders dışındaki diğer aktivitelerle zamanlarını harcarlar.

Ders çalışırken sıkılmayı önleyebilmek için önce öğrencinin hedefini belirlemesi gerekmektedir. Belirlenen hedefe yönelik olmayan bir çalışma stili öğrenciyi yorar ve sıkılmasına neden olur. Ders çalışırken yapılabilecek herhangi bir motivasyon kaynağı ve zevkli aktiviler öğrencinin motivasyonunu yükseltecek ve sıkılmasını önleyecektir.

Kendinizi Sorgulayın

Ders çalışırken sıkılmayı önlemenin bir yolu da kendini sorgulamaktır. Ne için ders çalışıyorum? , der çalışmak yerine müzik dinleyebilirim ya da TV izleyebilirim. Ama yapmıyorum. Ders çalışıyorum ama neden? gibi sorular sorarak kendinizi sorgulayın. Bu sorulara cevap vermeyi ihmal etmeyin. Sorulara verdiğiniz cevaplar genellikle “geleceğim için, istediğim bölüme gidebilmek için” olur. Bu da sizin derse olan motivasyonunuzu yükseltir.

Motivasyonunuzu Artırın

Ders notlarınızın ya da testlerinizin başına sizi motive edecek sözleri yazın. Ders çalışma esnasında yaşadığınız herhangi bir problemle karşılaştığınızda o sözü okuyun. 

Önce günün programını hazırlayın. O gün hangi derse ya da hangi konuya çalışacağınız ne kadar soru çözeceğinizi belirleyin. Bitirilen her konudan ya da çözülen her 3-4 testten sonra yapmaktan zevk aldığınız kısa süreli bir aktiviteyi yapın.( Burada konu ya da test sayısını belirlemek size kalmış bir durumdur.)Bunu ödül sistemi gibi düşünün.

Bir kaç öneri daha:

→ Ders çalışacağınız ortamı iyi seçin. Size huzursuz gelen ortamlardan uzak durun.

→ Teknolojik cihazlardan uzak durun. Bu cihazlar yaydıkları radyasyon ve yaptıkları bağımlılık dolayısıyla size zarar verir.

→ Ertelemeyin! Şu işimi bitireyim de ondan sonra başlarım gibi bahanelerin ardında saklanmayın.

→ Yapamadığınız sorularda hemen moralinizi bozmayın. Kendinize güvenin. Sorunun çözümleri için arkadaşlarınızdan veya öğretmenlerinizden yardım alın.

→ Bu önerilere rağmen hala sıkılıyorsanız bireysel çalışmayı bırakın ve bir arkadaşınızla beraber çalışmayı deneyin.

Son söz

Sizler ki geleceği için çalışan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum.” sözleri ile bahsettiği nesilsiniz. Bunu başarabilirsiniz. Başaramadınız mı? Yeniden deneyin. Pes etmeyin. Pes eden kaybetmiştir. 

Hayata güzel bakmayı unutmayın. Unutmayın, KADER GAYRETE AŞIKTIR!

 

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz