Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Rehberlik29 Temmuz 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Merhabalar,

Bu makalemizde ders çalışılan ortam nasıl olmalıdır, ders hangi ortamlarda çalışılırsa daha yararlı ve verimli olur sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Ders çalışmak azim ve istek gerektiren bir durumdur. Bu durumun tam olarak verimli geçmesi için adayın çalışma ortamının da düzenli olması gerekmektedir. Eğer çalışma ortamı ders çalışmaya müsait değilse adayın dikkati başka yönlere çekilir ve çalışma ansızın bırakılır ya da verim düşer.

Arkadaşlarla beraber ders çalışmak kimileri için iyi olsa da kimileri için de kötü bir durumdur. Arkadaş ortamında ders çalışırken birbirinize soru sorarak çalışmak ders verimini bir miktar yükseltebilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, bu soru muhabbetleri arasında konu ders dışına taşarsa ve muhabbetin devamı bu şekilde olursa adaylar dersi bırakıp ders dışı şeyler hakkında kafa yormaya başlarlar.

Peki çalışma ortamı nasıl olmalı?

Öncelikle çalışılan masa düzeni oldukça önemlidir. Masanın düzeni bozuksa, her yerde farklı bir kitap,belki bir kahve fincanı yada telefon,bilgisayar gibi elektronik aletler varsa bu sizin çalışma düzeninizi bozar. Çünkü siz ders çalışırken gözünüz masada dersle alakalı olmayan bir şeye takılır ve dikkatiniz bozulur.

Bazılarımız ders çalışırken müzik dinlemeyi seviyor ya da tercih ediyor. Bu durumda kişiden kişiye değişiklik göstermekte olan bir durum. Kimileri daha konsantre bir şekilde ders çalışırken kimileri ise tam konsantre olacakken sevdiği şarkının sözlerini mırıldanarak devam eder çalışmasına. Bu yüzden çalışırken herhangi bir müzik sesi yada diğer çevre sesleri olmamalıdır.

Son olarak şunları da ekleyelim. Ortamın havası bile ders çalışmanızı etkileyebilir. Ders çalışırken eğer hava müsait durumda ise pencerenizi açın. Eğer çevre sesleri fazla ise ders arasında odanızı havalandırın.

Ders çalışırken sıklıkla uykunuz geliyor ise dinlenme sürenizi biraz uzatın ve dinlenme sırasında meyve suyu gibi içecekler ile uykunuzu atmaya çalışın. Uyumamak için kahve içmekten kaçının. Çünkü kahve içerisinde bulunan kafein sizin strese olan yatkınlığınızı artırır.

Universitelio.com/Rehberlik Ekibi

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz