Dershane mi, Özel Lise mi, YGS-LYS Kursu mu?

Rehberlik3 Aralık 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Dershane mi, Özel Lise mi, YGS-LYS Kursu mu?

Dershane mi, özel lise mi yoksa YGS-LYS kursu mu daha faydalı olur? Yoksa hiçbirine gitmesekte olur mu?

Bu soru üniversiteye hazırlanan hemen hemen her öğrenci tarafından mutlaka düşünülür. Bazıları dershane bazıları özel lise veya bazıları da direkt YGS-LYS kursuna gitmek faydalı diye düşünür. Üniversitelio ekibi olarak bu makalemizde sizlere bu 3 farklı eğitim kurumunun da analizini yapmayacağız, çünkü farkları yok.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse siz özel lise olsun dershane olsun kurs olsun hangisini tercih ederseniz edin göreceğiniz konular aynı olacak, ders işleme teknikleri aynı olacak. Elbette %100 aynı olmasa bile ufak tefek farklar olacaktır, burada önemli olan sizin aldığınız eğitim zamanı haricinde neler yaptıklarınızdır. Farkı yaratacak olan sizsiniz.

Bir eğitim kurumuna kayıt olurken sakın şu yanılgıya düşmeyin “eğitim aldığın yer iyi olduktan sonra gerisinin önemi yok yaparım”. Birçok öğrenci aileleri tarafından küçük yaşlardan beri İYİ EĞİTİM almaları için özel okullarda okutuluyor, dershanelere veya kurslara gönderiliyor. Elbette ki bunların faydası olabilir fakat değerlendirildiğinde ki bu eğitim kurumlarına gidilmese bile şu zamanda yani bilgisayar çağında “öğrenme, eğitim alma” konusunda kendini bilen bir öğrenci sorun yaşamaz.

Bazen haberlerde görebilirsiniz “çoban tıp fakültesini kazandı” bla bla. Bu çocuklar yıllardır özel okulda okumadı sadece gerekeni yaptılar. Örneğin bir matematik konusunu öğrenmek şu zamanda çok zor olmamalı. Dershaneye gidemiyor musunuz? Gerek yok çünkü internette istemediğin kadar anlatım, test, soru var. Bilmediğin sorular olduğunda bile internetteki öğrenci platformlarından yardım alabiliyorsunuz ücretsiz olarak ki biraz daha iyi anlatım istiyorsanız çok ufak ücretlere internet üzerinden soruları öğretmenlere çözdürebiliyorsunuz.

Diyeceğim o ki internetin gücünün farkına varın. Elbette kendi gücününüzün de farkın varın ki bu nimetlerden faydalanabilme kapasitesine ulaşın.

Konuyu toparlayacak olursak iradeli biri iseniz ne kurs ne dershane ne de özel liseye gerek kalmıyor. İnternet size fazlasıyla yeterli olacaktır. Şu anda internette dünyanın en iyi üniversitelerin bile eğitimlerine online erişebiliyorken Türkiye ‘deki üniversiteye geçiş sınavında sorulan problemler, polinomlar, fizik konuları mı sizi korkutuyor Allah aşkına?! Şu sınavı bu kadar abartmayın ve sadece çalışın. Şu internetin nimetini de en iyi büyüklerimiz bilir, çünkü onlar eskiden eğitimde yaşanan zorlukları ve şu anki kolaylıkları bilirler.

Derseniz ki ben zorlanmadan başarılı olamam mutlaka birilerinin zorlaması gerekiyor o zaman elbette ki dershaneye gidin, kursa gidin, özel liseye gidin çünkü başka türlü dediğiniz gibi başarılı olamazsınız. Çünkü başarıyı yürekten istemiyorsunuz, babanızdan korkmanız lazım ki dershaneye gidesiniz 🙂

Son sözlerimiz..

İnternet bu saydığımız eğitim kurumlarının hepsine bin basacaktır emin olun. Gerçekten başarı isteyen birinin “dershaneye, kursa, özel liseye gitmedim bu yüzden başaramadım” bahanesi kabul edilemezdir.

Saygılar, sevgiler..

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz