Edebiyat Dersine Nasıl Çalışmalıyız?

Rehberlik29 Temmuz 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Edebiyat Dersine Nasıl Çalışmalıyız?

Size bu makalemizde edebiyat dersinde nasıl başarı olacağınızı, başarı olmak için edebiyata nasıl çalışmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Edebiyat; lisede sınıf geçmek, üniversite kazanmak, ortalamanı artırmak gibi birçok şeyde öğrencilerin kurtarıcısı olmuştur. Çünkü edebiyat dersi biraz ezber ve yorum ile başarı getirebilecek bir derstir. Bununla birlikte hem lise notlarınızı hem de üniversite sınav puanlarınızı en fazla etkileyen dersler arasındadır.

Şimdi sizlere edebiyat dersine verimli çalışma tekniklerinden bahsedelim;

  • Paragraf sorularını hızlıca okuyup anlamak size üniversite sınavında çok şey kazandıracak. Bu yeteneğinizi geliştirmek için bol bol kitap okumalısınız. Okuduğunuzu hızlı anlama yeteneğinizi bu şekilde geliştirebilirsiniz.
  • Elbette iş okuyup anlamakla bitmiyor. Size bir paragraf veriliyor ve size sorulanı doğru cevaplamak için paragrafı ve sorulan soruyu doğru yorumlamanız istenir. Kısaca anlama + yorumlama yeteneklerinizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapın. Bunun için de ilk önerimiz olan bol bol kitap okumayı yineliyor ve bol bol paragraf sorusu çözmenizi de tavsiye ediyoruz.
  • Artık üniversite sınavları öyle bir hale geldi ki hızlı değilseniz kaybediyorsunuz. Belki okuduğunuzu ilkinde anlıyor ve yorumluyor olabilirsiniz fakat ne kadar hızda okuyorsunuz? Bu sorunun cevabını kendinize samimi bir şekilde verin. 1 dakikada YGS Türkçe veya LYS Edebiyat testlerinde çıkan paragrafları anlayıp, yorumlayıp doğru cevabı verebilecek misiniz?
  • 3. önerimiz olarak size yine bol bol paragraf sorusu çözme önerisi vereceğiz. Fakat bu soru çözme olayına bir özellik daha ekleyeceksiniz. Zamana karşı paragraf testi çözme! Belli bir sürede ne kadar paragraf sorusuna doğru yanıt veriyorsunuz? Bu konuda kendinizi geliştirmek için zamana karşı test çözün ve her defasında hızınızı artırmaya odaklanın.
  • Edebiyat deyince elbette karşınıza sadece paragraf soruları gelmiyor. Özellikle edebiyat dönemlerihakkında iyi bir temele sahip olmalısınız. Edebiyat dönemleri LYS Edebiyat testinin temel konuları arasındadır.
  • LYS Edebiyat testinde ağırlıklı olarak çıkan soru türlerinden biri de yazarlardan ve eserlerden geliyor. Popüler yazar ve eserler hakkında mutlaka az çok demeden bilgi sahibi olmalısınız. Kısaca birazcık ezber yeteneğinizi kullanmalısınız.
  • YGS Türkçe ve LYS Edebiyat testlerinde var olan bir bölüm daha var: Dil ve anlatım dersi.. Bu ders tamamen Türkçe dil bilgisinden ibaret diyebiliriz. Mutlaka ses olayları, noktalama işaretleri, yazım yanlışları, cümle yapısı, cümlenin ögeleri konularında çalışmalar yapmalısınız.

Peki siz edebiyat dersinde başarılı olmak için ne tür teknikler kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum kutusundan paylaşabilirsiniz.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz