Erteleme Hastalığından Kurtulmak İsteyenlere Tavsiyeler

Rehberlik29 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Erteleme Hastalığından Kurtulmak İsteyenlere Tavsiyeler

ERTELEME hastalığı

Ertelemek hastalığı, Aslında özünde farkındalık yoksunluğu da denebilir. Kendimizi kabul edemeyişimiz ya da üşengeçliğin verdiği bir tür kendinden uzaklaşmak hali de denebilir. Psikologlara göre ise bu durumun tedavisi kendimizde…

Durumu kabul edin ve bunu çözmeye çalışın. Yapılması gereken bir iş ve ye plan varsa bunu yapmak için alternatif ve kestirme bir yol aramak yerine Yada erteleyip sonra ayarlarız demek yerine en kestirme yol görünen en kaba yol olacaktır. Yani Beyninize komut vermeniz burada en önemli yöntem olacak, “Bu iş yapılacak. Hiç kolay yolunu arama, hiç erteleme, Taktik falan yok kaba kuvvet bam bam bam bam bu işi yapacağım…” bunu komuta altına alırsanız kendinizde başaracaksınız..

Anlık keyifler ve dikkat dağınıklığına sebep olacak şeyleri ortadan kaldırmak en önemli unsurdur. POMODORO tekniğini kullanabilirsiniz örneğin, yapacağınız bir işi sürelere bölün örnek 45 dakika konu anlatımı çalışıp, 15 dakika ara verecem şeklinde.

Ya aslında arkadaşlar, işin temel sorunu şudur, bir işi bitirmenin en en en zor kısmı o işe başlamaktır. Çünkü başlayana kadar beyniniz onu bitirmek istemez, fakat başladığınızda o sizin bir davanız olur ve o dava uğruna sonuna kadar gitmek ister beyin. En beğenmediğiniz ve saçma gelen bir filmi düşünün. Beğenmemiş olsanız bile sonunu getirmek istersiniz çünkü beyninizde o saçma film bir davaya dönüşmüştür, Çünkü ona bir zaman ayırdınız ve emek verdiniz.

Bundan kurtulmak için bir farklı yolda, Bir işi zamanında yaptığımızda kendimizi ödüllendirmek, erteleme hastalığımızı yenmemize destek vericektir. Ve ayrıca bir şeyle uğraşırken planlı ve küçük adımlar halinde step step ilerlersek daha da verim alırız.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz