Etkili ve Verimli Ders Çalışma Tavsiyeleri

Rehberlik24 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Etkili ve Verimli Ders Çalışma Tavsiyeleri

Merhaba arkadaşlar, bugün ders çalışmak ve verim almak üzerine konuşacağız. Öncelikle, sınavları korkularınız listesinden çıkarın.. sınavda başarı elde etmek için ders çalışmak gereklidir muhakkak fakat sadece deli gibi ders çalışarak başarı ve verim elde edemezsiniz. Kendinize zaman ayırmaktan da geri kalmayın. Tam bu noktada ufak bir hikayecik güzel olacağına inanıyorum.

Zamanın birinde iki ormancı arkadaş ormanda ağaç kesmeye giderler ve iddaaya girerler. Bir haftanın sonunda en çok ağaç kesen kişi ödül alacaktır. Birinci ormancı her gün aralıksız baltasıyla ağaç kesip birini keser kesmez öbürüne geçermiş sadece bir kere öğlen dinlenirmiş. İkinci ormancı ise her ağaçtan sonra bir süre dinlenir aynı zamanda da baltasını bilermiş.

Hafta tamamlanınca sonuç ne mi olmuş elbette ikinci ormancı ödülü kazanmış. Bu hikayenin özünde anlaşılan şu ki birinci ormancı gibi hem aralıksız deli gibi ders çalışmak verim vermeyeceği gibi kendinizin de yıpranmanıza sebep olacaktır. İkinci ormancı olmak esastır. Günlük işiniz 100 soru ise o yüz soruyu bitirip kendinize zaman ayırın hem baltanız olan aklınızı ve beyninizi dinlendirir, aynı zamanda da vücudunuz dinç kalır hareket edeceğiniz için…

Evettt gelelim verimli ders çalışmanın girişine: Bu konuda başarılı olmak isteyen öğrenci aynı zamanda buna kalpten inanarak binalık heves ile değil bunu içinde isteyerek olumlu alışkanlıklar kazanmaya çalışmalıdır. Örneğin kendinizi bilmek her konuda sizi öne atar, bunun içinse sizi ders başına oturmaktan alıkoyan ve zora süren davranışlarınızı listeleyin ve bunlardan adım adım kurtulmaya çalışın.

Ve bu süreçte sürekli olamayacak gibi gelebilir sabır ve sabat ile yolunuza devam edin kendinizi deneyin olumsuz davranışlarınızdan adım adım kurtulacaksınız.

Verimli ders çalışmayı ise bazı başlıklarda toplayabiliriz:

  1. Amaçlarınızın belli olması: Her çalışma bir amaç uğruna olursa sonuç verir.
  2.  

  3. Planlı çalışmak: “En kötü karar bile en iyi kararsızlıktan iyidir.” Yani arkadaşlar bir ders çalışma programı yapın ama yarın yada öbür haftayı düşünmeyin en basit en küçük gelecek bir program bile ne olursa olsun verim verir. Günde 5 soru çözmek olsun ama yine de olsun. Unutmayın ki taşı yontan suyun hızı değil, devamlı akmasıdır.
  4.  

  5. Zamanı verimli kullanmak gerekir:Öğrenci arkadaşlar beden,zihin,duygu,ilgi ve yetenekler olmak üzere farklı yapılardadır. Kiminin anlama yolu ile süresi kimine göre daha hızlı ve kolayken diğeri biraz daha zorluk yaşayabilir. Bunun içinse kendimizce zamansal ayarlamayı yapmak zorundayız. En standart ise 1 saatlik ders periyotlarının arasında 10-15 dakikalık aralar koymaktır. Bu sayede dağılan dikkati toplayıp alınacak verim artırılır tekrar..
  6.  

  7. Verim azaltıcı olan her şeyi boşvermek: Derse başlamadan öncesinde Öfke haliniz, açlığınız, duygusal boşluğunuz, yapmanız gereken farklı işler, aile ve misafirler, fiziki şartlarınız, telaş, heyecan, araç ve gereç noksanlığı vs. olan tüm etmenleri en ideal ders çalışma ortamı olacak hale düzenlemek ve öyle başlamak…
  8.  

  9. Ders anında ki alınacak verim: Bunun en kolay yolları derse hazırlıklı gelip ders içerisinde o akıntıya kendinizi bırakabilmenizdir. Bunun sağlamak içinse derste not tutmanız hocanızın gözleri ile irtibat halinde olup yeri gelince ufak bir şeyler ilave etmeniz ilginizi ve dikkatinizin ders üzerinde olmasını ve haliyle veriminizi artırır.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz