Geleceğiniz İçin Çalışın

Rehberlik28 Eylül 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Geleceğiniz İçin Çalışın

Merhabalar,
Bu yazımı üniversiteli olmak isteyen, bu amaç için didinen sevgili öğrenci kardeşlerim için hazırladım. Başlıkta da belirttiğim gibi geleceğiniz için çalışın.

Sınav zamanı pek çok sıkıntıyı da beraberinde getiren zorlu bir süreçtir. Ama bu süreci kolaylaştırmak tabii ki sizlerin elinde olan bir şey. Sizi bu amaca yönelten hayat şartları, sınav zamanında sizi yolunuzdan alıkoymak için daha da zorlaşıyor. Bu dönemde pek çok öğrenci kardeşim pes etmeyi seçiyor. Bu durum gayet normal. Çünkü bu kardeşlerim ne yapacağını bilmiyor.

Konuyu fazla dağıtmadan asıl meselemize dönelim. Gelecek
Peki nedir ki gelecek?

Hepimiz yastığımıza başımızı koyduğumuzda hayallere dalarız. Bu hayallerin çoğu iş sahibi olup, bize uygun bir bayanla yuva kurup, mutlu mesut yaşamadır çoğu zaman. Yani bunu yaparak geleceğimizi kurarız kafamızda. Sonrasında geleceğimiz için çabalamaya çalışırız.

gelecek

gelecek

Çoğu öğrenci kardeşim, sınav döneminde vazgeçmeyi, pes etmeyi seçiyor. “Çok stres yapıyorum.” “Ailem benden çok şey bekliyor.” “Kazanamazsam öldürürler beni.” gibi düşüncelerle kendilerini strese sokuyor. Evet aileniz sizden bir şeyler bekliyor. Ama sınavı kazanamazsanız sizi öldürmezler. Hangi anne-baba sınavı kazanamadığı için evladını reddeder, ya da ona kötü bir şey yapar ki?

Kazanamazsan ne olacak ki kardeşim! Önünde uzun yıllar var. Bu yıl olmadıysa önümüzdeki yıl olur. Kendini bu düşüncelere kaptırarak hayatını karartma. Önce bir sakin olup düşün. Sen geleceğin için çalışıyorsun. 

Pes etmekten söz ediyorduk. Harbiden neden pes ediyorsun? Günde 3-4 saat çalışmak sana zor mu geliyor? Ne yani geleceğin için günde 3-4 saat ayıramaz mısın?

Okuduklarınız son 2-3 ayın özeti gibi gelebilir. Bu sadece size özel bir şey değil. Herkes böyle düşünüyor. Ama kendilerini toparlamayı biliyorlar. Sende öyle yapamaz mısın? Düştüğünde kalkmayı öğrenemez misin?

Bence yapabilirsin. Günde 3-4 saatini ayırarak geleceğin için çalışabilirsin 😉 Çünkü gelecek çok yakında gelecek!

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz