Görücü Usulü Aşk – Nejla Arslan Kurt

Rehberlik29 Ocak 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Uzun zamandır kitap okuyamıyordum. Gerek okul gerekse de staj oldukça yoruyordu beni. Uyandığım bir kış sabahında penceremden yağan karı izlerken dışarıya atmak istedim kendimi. Üzerimi giyip merkeze kadar yürüdüm yavaş yavaş süzülen karın altında. İbrahim Amcanın sıcacık çayını içtikten sonra bir kitap mağazasının önünde durdum. İçeriye girdim. Raflara boş boş bakındıktan sonra romanların önünde kalakaldım.

Dedim ya uzun zamandır kitap okumuyorum diye. Tamı tamına yarım saat göz gezdirdim kitaplara. Sonra bir tanesi geçti elime. Görücü usulü aşk

Daha önce adını hiç duymadığım bir yazar. Güzel bir kapak tasarımı ve kapağın üzerinde o kitabı almamı sağlayan o yazı: “Oysa aşktır yakışan kalbe ve kalptir taşıyan aşkı”

Kitabı aldım almasına ama beğeneceğimi düşünmüyordum. Şehirde gezilmedik yer kalmadıktan sonra yurda dönmeye karar verdim. Akşam saatlerinden sonra kitabı elime aldım. Okumaya başladım.

Sayfaları çevirdikçe içine düştüm kitabın. Yazarın anlatım biçimi, kitabın sürükleyiciliğiyle 3,5 saatte bitirdim kitabı. Daha sonra kitabın devamının olduğunu öğrendim. Hemen o kitabında sipariş ettim.

Gelelim kitabın konusuna:

Annesini küçükken kaybetmiş olan Nazlı, babası ve üvey annesi ile birlikte yaşıyor. Odasındaki pencereden göğü ve sokağı izlemeyi seven Nazlı toplumun baskısıyla birlikte okuluna devam edememiş bir kız. Yaşının ilerlemesiyle birlikte üvey annesinin evlilik konusunda baskısına maruz kalıyor. Nazlı ise bu durumu kafasına hiç takmıyor. Gel zaman git zaman Nazlı’ya bir öğretmen talip oluyor. Nazlı ile Mehmet’in hikayesi başlıyor..

Hikayenin devamını anlatmak istemiyorum. Kitabı alıp okumanızı tavsiye ediyorum sadece. Kitabı okuduğunuzda hikayenin devamını neden anlatmadığımı anlamış olacaksınız. Hikayenin devamı öyle karışık ve dram dolu ki benim kelime haznem anlatmaya yetmez.

Ezelden yazılmış bir hayat bu. Her hayat gibi evveli… Oysa ahiri bana özgü. Her satırı bana vakfedilmiş. Al bu hayat senin denilmiş, yaşa yaşayabilirsen, ben yürümüşüm bana sunulan hayatın satırlarına… Çocukluğumda takılmış gözlerim siyah beyaz filmlerdeki aşklara… Aşk rüyaları kurmuşum da bahtıma görücü usulü bir tanışıklık düşmüş. Nasibim demişim ve akmış içime, karışmış nehirlerime sevda…
Kalbime satırlar yağıyor… Satırlar yüreğimi yıkamaya başlayınca, hayatımı taşıyan varlığım ne yapar? Sormuştum da bilememiştim… Ta ki içimi yıkayan satırlar kalbimdeki hayata dokunana kadar…
Ezelden yazılmış bir hayat bu. Herkese aşikâr, oysa yaşayanı ben… Bir sevda bir hayata nasıl bir bedel yazar? Aşkın kabahati yok… Aşk dokunur kalbe, nedensiz değildir. Sevgili bilmese de…
Bir fincan kahvede hatır izin kaldı sevgili…

Velhasıl-ı kelam Nejla Arslan Kurt‘un kalemine sağlık diyerek sizlere veda etmek istiyorum.
Görüşmek üzere…

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz