Günde Kaç Saat Ders Çalışmalıyız?

Rehberlik24 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Günde Kaç Saat Ders Çalışmalıyız?

Arkadaşlar merhaba.

Bu yazımda saat sıkıntısını konuşacağız. Bizimde sizler gibi geçtiğimiz bu yolda her şey engel teşkil ediyor. Daha doğrusu kendimizi hemen motivasyonumuzu düşürecek bir kaç minicik pürüzlere mahkum bırakabiliyoruz en başlarda olanda ders çalışma saati konusu.

Bu konuda en çok düşülen hatalar saat dilimini kendimizce maksimum geliri olacak şekilde düzenleyememek. En güzel yöntem kendimize uygun bir şekilde düzenlemek zamanı.

Kendimize minik hedefler yaparak adım adım başarmak. Aylar sonraki sınavı kazanmak yerine sadece bugün 3 saat ders çalışacağım buna karar verip sadece bunu başarmak ve bu zaferinizin keyfini çıkartmak çok lezzetli olacaktır emin olun.

Günlük hedef; Arkadaşlar motivasyonumuzu yüksek tutmamız temel esas olacaktır bu süreçlerde. Kendinizi motive için sürekli küçük başarılar oluşturun. Günlük küçük hedefler;günlük soru çözümü, günlük ders çalışma, günlük kitap okuma, günlük konu anlatımı vs. gibi bölümleyip her gün minik zaferler kazandırın kendinize.

Basit bir örnek vermek gerekirse her müslümanın ömrü boyunca binlerce kez namaz kılması farzdır. Ama günlük 5 kez diye düşünürseniz ne kadar da ufalıyor 🙂 . Bir günde 5 kez ağır gibi gelenler için de örneğin öğle namazı okunmadan siz o namazı kılmak zorunda değilsiniz. Siz sadece o an için o vaktin namazını kılmalısınız.

Her ne kadar bu yazımızı farklı dinlere mensup/dine mensup olmayıp okuyan arkadaşlarımız olursa da biraz tarafsız mantık yürüterek İslam ‘ın bu özelliğinin insanoğluna anı yaşamayı beyninde otomatikleştirdiğini farkedebilirsiniz.

Belki de dünyada yapabileceğiniz en güzel şey anı yaşamaktır…

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz