Hayatınızda Olması Gerek 4 Arkadaş Tipi

Rehberlik9 Ekim 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Hayatınızda yüzlerce arkadaşınız vardır. Hatta sosyal medyanın gücü ile facebook arkadaş listenizde tanımadığınız bin ve üzeri arkadaşınızda olabilir. Kaçıyla gerçekten arkadaşsınız ya da kaçıyla gerçek anlamda ciddi konularda destek alıyorsunuz…

Gerçek arkadaş sadece iyi değil kötü zamanlarda da seninle olandır! Gerçek arkadaşa bakış açınız nedir bilemiyorum. Ancak 4 tip arkadaştan biri ya da birileri çevrenizde mutlaka bulundurun.


1 – Hayat Koçu 

hayat-kocu

Doğduğunuz günden erişkinliğe adım atana kadar size yol gösteren hayat koçlarınız aslında anneniz ve babanız. Mutsuz olduğunuzda moralinizi düzeltmeye çalışır, ihtiyacınız olduğunda sizi anlamak için dinler ve problemlerinizi çözmek için size yardımcı olurlar. Ancak yetişkin bir birey olduğunuz zaman ailenizin nasihatları geçerliliğini yitirmeye başlar. Bu durum anne ve babanızın sözünü dinlemek için artık çok yaşlı olduğunuz için değil, kariyer ve ilişkilerinizde onların uzmanlık alanının dışında çıktığı için meydana gelir.

Böyle durumlarda sizden daha tecrübeli özellikle de yaşı sizden büyük arkadaşlara ihtiyacınız var.


2 – Çevresi Geniş Bir Arkadaş

cevresi-genis

Hani hep diyoruz ya “Hayatta ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemlidir” diye, işte bu “kimi tanıyorsun?” bariyerini aşmanızı kolaylaştıracak kişileri daima yakın çevrenizde bulundurmalısınız. İngiliz anahtarı gibidir 10 saniye düşünmesine zaman tanırsan kime nasıl ulaşılabilecek hemen yol gösterebilir.


3 – Pollyanna

pollyanna

Hayatımızdaki gelişmeler ya da çevresel faktörler ne kadar kötü olursa olsun her zaman pozitif bir enerjiye ihtiyacımız vardır. Olumsuz düşünerek olumsuzluk çemberi oluşturup o çemberde düşünceler fırtınasında bitik düşmek kaçınılmaz. Güzel gelişmeleri birlikte kutlaya bileceğiniz, kötü olaylarda moral depolamak için teselli bulacağınız arkadaş en zorlu günlerde bile pes etmemenizi sağlayacaktır.


4 – Sizi Daima Zorlayan – Realist

sizi zorlayan

Sizinle tecrübelerini paylaşacak, sizi gerçeklerin acı yüzüyle tanıştıracak olan arkadaştır. Hani bazı insanlar olur ya; gördüğünü olduğu gibi hiç dolandırmadan pat diye söyleyen, alınır mısınız, kırılır mısınız hiç umursamadan gerçekleri tüm çıplaklığıyla ortaya koyan insanlar. Onlarla konuşmaktan hiç keyif almaz, hatta gıcık kaparsınız, ama aklınızın bir kenarında da aslında %100 haklı olduklarının farkındasınızdır.

Bu tarz insanlar aynı zamanda sert birer eleştirmen oldukları için yaptığınız her şeyi dibine kadar eleştirebilirler. Yine sizi başta çok rahatsız edebilir ama bu eleştirileri kendinizi daha iyiye götürmek için kullanmayı başarırsanız işte o zaman her şey yolundadır 🙂

Olmazsa olmaz 4 arkadaş tipindeki düşüncelerimi sizinle paylaştım. Sizce bu listeye eklenebilecek başka bir arkadaş karakteri var mı ?

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz