Hazırlık Okumak ve Avantajları

Rehberlik2 Ağustos 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Hazırlık Okumak ve Avantajları

Bu yazımızda hazırlık sınıfı okumak ve avantajlarından bahsedeceğiz.


Hazırlık okumak adı üstünde hazırlanmak diyelim. Ama bu hazırlanmayı İngilizce öğrenerek yapıyorsunuz kısacası. Zorunlu hazırlık okuyanların yıl sonu İngilizce notu bölümlerinde alacağı İngilizce dersi notu yerine sayılır ve bölümde İngilizce dersinden başarılı sayılmış ve muaf olurlar. Üniversite not sistemi nasıldır daha önce yazımızda belirtmiştik.

Türkiye’nin 4 bir yanından gelmiş öğrenciler ile üniversiteye başlıyorsunuz. Herkes liseden çıkmış ve bir soru karmaşasında. Hazırlık sınıfı okuyarak üniversitede 1.sınıfınıza başlamadan bu gerginliği atmış olursunuz. Sadece 1 yıl kayıp yaşamış olursunuz ama bakalım neler kazanacaksınız;

Yeni Bir Dil Olarak İngilizce
Çağımızda artık mezun olan herkes İngilizce biliyor olarak kabul ediliyor.Yok ben öğrendim lisede biliyorum diyorsanız tabi siz bilirsiniz. Ama ‘Where are you from ?’ ‘I am from Malatya’ diyerek olmuyor 🙂 Bir konu üzerinde İngilizce makale okumak çevirmek gibi şeylerden bahsediyorum. Yüksek Lisans için YDS ‘ye (yabancı dil sınavı) girmeniz gerekiyor.Hazırlık okuyarak dil sorununuzu çözmek için iyi bir başlangıç olabilir.

Sosyal Çevreniz Genişler
4 sene yeni bir ortamda olacaksınız.Bilirsiniz ki yeni bir ortama girince başkalarını tanıyorsanız rahatsınız.Sizde hazırlık sınıfı okuyarak çevrenizi genişletebilir.Hatta başka bölümlerden de arkadaşlar edinebilirsiniz.Hazırlık sınıfında üniversitede öğrenim görecek tıp öğrencisinden spor bölümü öğrencisine kadar herkes hazırlık okur.

Bilgi Dünyanız Genişler
Hazırlık okurken bir yandan bölümünüzle ilgili araştırmalar yapar 4 sene neler öğreneceksiniz gibi bilgiler edinebilirsiniz. Unutmayın ki üniversitede türkçe matematik öğretmezler. Zaten siz biliyorsunuz diye düşünülerek daha da üzerine eklenerek bambaşka şeyler anlatılır.

Farklı Kültürler Tanırsınız;
Hazırlık okumak dediğimiz gibi yeni bir dil öğreneceksiniz. Yeni bir dil yeni bir insan demek diye klişe bir lafı etmeden geçemeyeceğim. Üniversiteye erasmus öğrencileri gelir. Erasmus öğrencisi yurt dışından gelen yabancı öğrencilerdir. Bunlar sizlerle derse girer aynı ortamda olur. Ortak dil İngilizce ‘dir. Eğer İngilizce biliyorsanız başka bir ülkenin insanını kültürünü tanıma fırsatı olur.

Özetle;
Daha sayabileceğimiz bir çok avantajları var. Bazı bölümlerde hazırlık zorunludur. Bazıları ise isteğe bağlı seçebilirler. Hazırlık sınıfına başlamadan seviye tespit sınavı yapılır. Bu sınıfta başarısız olmanız bir zarar getirmez. Sadece en alt seviyeden başlarsınız. Genelde 3 seviyeye ayrılır ve siz de bu sınavdaki durumunuza göre bir seviyeye atanır ve ordan başlarsınız.

Popüler yazılarımız arasında olan “Üniversitede Notlar Nasıl Hesaplanıyor?” makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz