Her Öğrencinin İzlemesi Gereken 5 Film

Rehberlik17 Aralık 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Her Öğrencinin İzlemesi Gereken 5 Film

Öğrencilik dönemleri hayatımızın önemli bir bölümünü kapsayan dönemlerdir. Bu dönemlerde çeşitli arkadaşlıklar, ayırılıklar, mutluluklar ediniriz. Kimileri bize ilham kaynağı olurken, kimileri ise şükretme  sebebimiz olmuştur. Bu yazımızda her öğrencinin izlemesi gerektiğini düşündüğümüz 7 filmi toparladık.

 

5. Forrest Gump 

Run Forrest Run! Film, öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump’ın, doğum yılı olan 1944 ve 1982 yılları arasında gerçekleşmiş, bazen sadece gözlemlediği, bazen de başkalarına ilham verdiği 20. yüzyılın dönüm noktası olaylarını betimler. Forrest’ın hayatını izlerken eminiz yaşam enerjiniz harika motivasyon kaynakları keşfedeceksiniz.

4. Intouchables ( Can Dostum )

Can Dostum  (Intouchables), yönetmenliğini Olivier Nakache ve Éric Toledano’nun üstlendiği, komedi-drama türündeki 2011 yapımı Fransız filmidir. Başrollerini François Cluzet ve Omar Sy paylaşmaktadır. Yamaç paraşütü kazası sonrası boynundan aşağısı felç olan bir adam ile kendisine yardımcı olması adına işe aldığı yardımcısının hikâyesini konu almaktadır.

3. A Clockwork Orange ( Otomatik Portakal )

Otomatik Portakal, Anthony Burgess’in aynı adlı yapıtından uyarlanan 1971 yapımı 137 dk.’lık Amerikan filmidir. Filmin yönetmeni Stanley Kubrick! Britanya’da endüstri sonrası bir şehirdeki, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder. Olayları büyük bir ifade gücü ile o günlerden bugüne değişen dünya düzeni ve bu değişimin insanların üzerindeki farklı etkilerini, suça ve şiddete eğilimi ustaca yansıtmıştır. Film ve bu filme ait ögeler yarattığı etki ile popüler kültürdeki yerini almıştır.

2. Good Will Hunting ( Can Dostum )

Can Dostum (Good Will Hunting), senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck’in yazdığı, başrollerinde Robin Williams ile birlikte oynadıkları Oscar ödüllü filmdir. Matt Damon ve Ben Affleck Film ile En iyi Senaryo ödülüne layık görülmüştür. Will Hunting (Matt Damon) Massachuset üniversitesinde çalışan bir hademedir. Aynı zamanda çok zeki ve öğrenmeyi seven biridir. En yakın çocukluk arkadaşları ile bilikte zaman zaman mahalledeki diğer genç gruplar ile kavga ederler. bu yüzden başı kanunla derttedir ve son yaptığı kavgadan dolayı hapise gönderilir. Daha önce Will’in yeteneğini fark edip araştıran üniversite profesörü bir şartla Will’e kefil olup hapishaneden çıkarılmasını sağlar. Tek şart Will’in bir terapist tarafından tedavi edilip içindeki öfkenin dindirilip iyileşmesini sağlamaktır. Will terapist Robin Williams ile birlikte hayatını yeniden yönlendirmeye başlayacak, en yakın arkadaşı Ben Affleck ve yeni tanıştığı kız arkadaşı bu konuda ona destek olacaklardır.

1. Ölü Ozanlar Derneği

Üniversiteye hazırlık için yatılı bir okula gönderilen gençlerin hayalleriyle ailelerinin istekleri arasında kalmasını betimleyen bir film. Yaşamın sadece ders çalışmaktan ibaret olmadığını hayallerinin peşinden gitmelerini söyleyen bir öğretmen. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

BONUS: 3 İdiots

Vizyona girdiği sırada gündeme bomba gibi düşen bir filmdi. Üniversite öğrencilerini konu alan film eğitim sisteminin ezbere dayalı olmadığını göstermeye çalışıyor. Aamir Khan’ın oyunculuğuyla birlikte seyir zevki yüksek olan bir film.

 

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz