İmpostor (Yetersizlik) Sendromu

Rehberlik2 Nisan 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

İmpostor (Yetersizlik) Sendromu
Sınav döneminde öğrencilerin en fazla yaşadığı histir. “acaba daha mı fazla çalışsaydım” “bu az olacak gibi” “daha fazla olsa daha iyi olur” iyi bir program ile iyi ve sistemli bir çalışma düzeninde derslerinizi çalışıyor. Gün geçtikçe sistemli bir şekilde ilerliyorsunuz. Fakat aklınızda sürekli O gün şans eseri olduğunu yada denemede alınan o notun aslında o deneme için olduğunu sizin bilginizin aslında çok az hatta olmadığını düşünüyorsanız bu sendrom dönemindesiniz demektir.
Bazen şuan olduğunuz konuma bilgi düzeyine kendi azminiz hedefleriniz sebatınız zekanızla değil de şans eseri gelmiş gibi hissederseniz de. Günün birinde bunun yetersiz olup aslında gerçekte olan başarısızlığınız varmış gibi düşünürsünüz. Buna impostor sendromu denir. Bu sendromu yaşayan kişilerin ortak özelliği başarılı olmaları.
Bu sendromu yenmek içinse bunun farkına varmak önemli olan şeydir. Hatta hislerinizi sizi bilen birine sormak daha iyi bile olabilir. Bu his son derece normal olup bir çok kişide olan bir histir.
Başardığınız şeyleri düşünün; bu size iyi olduğunuz yönleri tanımanıza yardımcı olur.
Uzman olduğunuz konuların farkına varın: Sadece kendinizden daha deneyimli olanlara bakmayın. Örneğin genç öğrencilerle, yeni mezunlarla çalışmak, size ne çok şey bildiğinizi, ne çok yol aldığınızı gösterecektir.
Mükemmeliyetçi olmak yerine bir işin size kattığı değere odaklanın.
Başarılarınızı üstlenin: Sadece başarısızlıklarınızı, hatalarınızın sorumluluğunu almayın, başarılarınızın da sorumluluğunu alın ve başarı kutlamayı öğrenin. Impostor sendromunun üstesinden gelmek ‘kendini kabul etmeyi’ gerektirir.

 

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz