Kimya Dersine Çalışma Taktikleri

Rehberlik23 Ağustos 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Kimya Dersine Çalışma Taktikleri

Kimya dersi fen bilimleri dersleri arasında yer almaktadır. Kimya dersinde başarılı olmak, verimli ders çalışmak için ilk olarak temel kimya konularını bilmeniz gerekmekte.

Kimya da matematik gibi zincerleme bir derstir. Örneğin bileşikler konusunu bilmeden ileri kimya konularında başarılı olmanız imkansızdır.

Peki kimya dersine çalışma taktiklerimiz neler?

  • Öncelikle kimyanın ne amacını olduğunu öğrenin. Bunu öğrenmez size kimyaya daha net bakmanızı sağlar. Sonuçta ilerleyen konularla birlikte birçok formül, işlem öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bunlar ne işime yarayacak diye aklınızı karıştırmamak için kimyanın hayatımızdaki önemini kavrayın.
  • İlk olarak lise 1 kimya konularını gözden geçirin. Simya, bağ türleri, bileşikler, kimyasal değişimler, çözünürlük gibi temel konularını öğrenin.
  • Kimya temelinizi oluşturduktan sonra ilerleyen konulara geçebilirsiniz. Konuları öğrenmeniz için ücretsiz videolu kimya dersleri şeklinde internette bulabilirsiniz.
  • Videolu derslere ek olarak kimya konularının çözümlü soru videolarını da izleyebilirsiniz. Kimya zor gibi görünür fakat bu şekilde soru çözümlerini izleyerek çözüm yollarını daha hızlı kavrayabilirsiniz.
  • Konu çalışmalarının ardından konu ile ilgili 75-100 arası soru çözün.
  • Kimya formülleri hayat kurtarıcıdır. Bu formülleri ezberlemeniz gerekli. Ek olarak bileşikler konusunda başarılı olursanız diğer konularda fazla zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz.

Kimya dersi çalışma önerilerimizi paylaştık. Üniversite yolunda başarılar dileriz..

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz