Okuma-Anlama ve Yorumlama Nasıl Geliştirilir?

Rehberlik24 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Okuma-Anlama ve Yorumlama Nasıl Geliştirilir?

“Öğrenmek, anlamak demektir.”

Şüphesiz bu cümle ile başlasak hata etmeyiz. Anlamak için ise önümüze konulmuş olan sembollerin doğru şekilde çözümlenip ses haline dönüştürmek gerekmekte yani “okumak”, bunun ise doğru olarak gerçekleştirilmesi için;

– Seslerin farkındalığı,
– Harf denilen sembollerin, seslere dönüşümünün farkındalığı esastır.


Okuma-anlama becerisini geliştirmede yararlı olması muhakkak olan şeyler;

  1. Okuduğu kelimenin cisim karşılığını tarif edebilmek. Örnek olarak “masa” kelimesi “dört ayaklı üzeri düz ve üzerine birşeyler konabilen bir cisim olduğunu tarif edebilmek isteriz. Bu sayede paragrafların en küçük yapı taşı olan kelimeyi anlamlandırmış oluruz.
  2. Günlük hayatta gördüğümüz varlık ve cisimlerin kelime telaffuzlarını yapmak, “cam, şişe, masa, bisiklet, güneş vs.”
  3. Düşünmek ve Konsantrasyon Doğru Orantılıdır.

  4. Her hangi bir yazı okunduğunda mutlaka bize bir dönüşü olması gerekir, şayet biz gerekli ayrıntı ve detayları anlayamadıkça 2. ve 3. okumalarda mutlaka o detayları yakalarız.
  5. Okumak sadece denemelere sabit kalmak yerine bulunan her kitap,dergi gazete, küpür , yazı olan her şeyi okumak hem kişisel okuma ve anlamlandırma yetisine bir katkısı olacak ve ayrıca bu bir tür eğlence boyutunu alacaktır.

Yorumlama ile ilgili olarak ise;

  1. Yorum yapılabilecek her konuda sorgulamak, “sen olsan nasıl bir yol izlerdin?”, “bence burda böyle bir şey söylenilse ya da yapılsa” şeklinde..
  2. Kendi günlük hayatınızı anlatmak ve bu sayede anlatımın belli bir noktasında eksik kalan kısmı doldurmak, “bugün anahtarımı evde unuttum ve eve giremeyecektim bende babamın yanına gitmek yerine,… “ şeklinde yoruma açık şekilde kendinizi tekrardan düşünmeye itmek..
  3. zaman kavramlarını sohbetler içinde kullanmak; “Dünden önceki gün ne yapmıştık?”, “Yarın nereye gidelim?”, “2 saat sonra baban gelecek” gibi
  4. Hafızayı da geliştirmeye çalışarak, muhakeme için pratik yapılmasını sağlamak; “Geçen sefer halanlara gittiğimizde, başka misafirler var mıydı?”, “En son oyuncakçıya gittiğimizde sen en çok neyi beğenmiştin” gibi.

Okuma, anlama ve yorumlama kabiliyeti ancak pratik yaparak gelişir. Bu sebeple sürekli okumak ve yorumlamak gereklidir. Aktiviteleri yeterince çeşitli tutmak ise eğlenceli bir şekilde başarmanızı sağlayacak yegane yöntemdir. 🙂

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz