Paragraf Çözme Teknikleri ve Püf Noktaları

Rehberlik24 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Paragraf Çözme Teknikleri ve Püf Noktaları

Paragraf soruları için okunulan yazıyı anlama sorusudur diyebiliriz. Sınavlara hazırlanırken mutlaka kitap okumayı ihmal etmeyin arkadaşlar, bunu asla ve asla vakit kaybı ve kitabın size fayda etmediğini düşünme safsatasına aldanmayın.

Çok hoş bir anlatım vardı kitap okumak konusunda sizlerle paylaşmak istiyorum. Okumak, yemek yemeye benzer bir faydasını olduğunu hissetmezsin belki tek seferde okuduğun kelimeler ve cümleler uçmuş gitmiş gibi gelir, yalnız o tıpkı yenilen lokmalardan kana, kandan da hücrelere dağıldığı gibi vücudumuza dağılır ve istendiği yerde kullanılmak için beynimizde o bilgiler ve anlama gücü istemsiz şekilde kendini gösterir..

Şimdi gelelim paragraf sorular için bazı püf noktalara:

  1. En doğal haliyle ilk püf noktamız, soruyu anlamaktan geçer. Bir soruyu en hızlı çözümlemek için neyi aradığımızı bilmemiz gerekir. (Soruyu anlamak)
  2. Soruyu anladıksa eğer en ince püf noktalardan biriside yapılan tuzaklardır, paragrafı çok iyi okuyup anlarız fakat genelde en son kelimede “değinilmiştir”, “Yapılmamıştır”, “Ulaşılamaz” şeklinde tuzak ifadeler bulunur. Ve bazı öğrenciler paragrafı anlamının heycanı ile o tuzaklara yakalanabilir. (Altı çizili ifadeler)
  3. Konsantre Olmaya Çalışmak

  4. Tüm şıkları mutlaka okumak. Evet, bazen öyle sorular ile karşılarız ki paragrafı ve soruda istenin o olduğunu hemen inanmamıza sebeb olur ve “A” şıkkını işaretleriz. Fakat bu şık çeldirici olabilir ruhumuz bile duymadan hataya düşebiliriz. (Şıkların hepsini elemek)
  5. Soruları kendi yorumunuzu katmadan çözümleyin. Yani size uymayan bir konu hakkında sanki sizden fikirinizi istiyorlar gibi hissedebilirsiniz. Hayır yalnızca soruyu çözmek sizin vazifeniz. Soruda istenen neyse paragrafta anlatılan neyse sadece onu cevaplayın.
  6. Uzun soru zor Değildirrrrr” Evet, kesinlikle bu hataya düşmeyin. Genellikle uzun sorudan korkulup okunmak bile istenmez fakat onlarca kısa soruya göre daha daha kolaydır ve net kazandırır.
  7. En önemli püf nokta ise burasıdır. Paragraf soruları bilgi yada zeka gerektiren sorular değildir yani yetenek felan istemez tamamen kazanılıcak ve geliştirilicek bir soru mantığıdır ve herkes çözebilir. Fakat burda istenen şeyde şudur verilen zamanda soruları okuyup anlayıp çözümlemek bu yüzdende hızlı olmak gerekir. Her gün iki eliniz kanda olsa 25 tane soru çözmekten geri kalmayın ki sınava kadar bu muhteşem bir rakam eder…

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz