Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Rehberlik29 Temmuz 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf soruları genelde öğrencileri zorlayan sorulardır. Peki paragraf soruları nasıl çözülür?

Dediğimiz gibi paragraf soruları kolay gibi gözükse de öğrencileri zorlar.Paragraf soruları biraz dikkat gerektirir. Dikkatli olmamız gereken yerler soru kökü,paragrafın ana düşüncesidir. Bu yerleri dikkatli okuyup anlarsak soruların çoğunu çözeriz.

Soru köküne gelince… Soru kökü dediğimiz şey paragraf metninin altında kalın bir şekilde yazılmış olan yerdir. Yani “Yukarıdaki metinde ne anlatılmak isteniyor” gibi. Bu kısmı yanlış anlarsanız soruyu yanlış anlayabilir ya da soru üzerinde fazla durarak zaman kaybı yaşayabilirsiniz. O yüzden bu kısmı yavaş yavaş ve anlayarak okuyun.

Soru kökünü okuduktan sonra paragrafı okumaya geçebilirsiniz. Paragrafı hızla okumuş gibi yapıp geçmeyin. Seri bir şekilde anlayarak okuyun. Paragrafta geçen ifadeleri aklınıza kazıyın.

Paragrafı da okuduktan sonra seçeneklere geçebilirsiniz. Az önce okuyup anladığınız paragrafta geçen ifadelerle seçenekleri karşılaştırın. Eğer çelişkide kalırsınız paragrafa hızlıca göz atın ve seçenekte geçen ifadeyle paragrafta geçen ifadeyi karşılaştırın.

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz