Pomodoro Tekniği ile Verimli Ders Çalışma

Rehberlik25 Kasım 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Pomodoro Tekniği ile Verimli Ders Çalışma

Sınavlara hazırlanan ve ders çalışmakta güçlük çeken öğrenciler için verimli çalışamama derdini sona erdiren pomodoro tekniği ile karşınızdayız. Bu yazımızda pomodoro tekniği hakkında önemli bilgiler vereceğiz.Masa başına geçip geleceği ve hayalleri için ders çalışmaya başlayan öğrenci bir zaman sonra ortaya çıkan isteksizlikle birlikte masa başından kalkıyor ve ders çalışmak ona zulüm gibi gelmeye başlıyor. Zamanla bu ders çalışamama ve isteksizlik kronik bir hal alıyor ve öğrenci sınavından yeteri kadar puan alamıyor. Ders çalışmayı zevkli ve eğlenceli hale getirmek pomodoro adı verilen teknik ile  artık mümkün. Son zamanlarda öğrencilerin ders çalışma sürecinde sıklıkla başvurduğu pomodoro tekniği, bir çok öğrencinin ders çalışamama sorununa çözüm getirmiştir.

Pomodoro Tekniği Nedir?

1980’lerde Francesco Cirillo adlı biri tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, o zamandan beri çalışmakta sıkıntı çeken bir çok insanın kullandığı ve çok memnun kaldığı bir teknik.  Adını domates kelimesinden almıştır. (Pomodoro İtalyanca’da domates demek 🙂 )  Cirillo, öğrencilik yıllarında bu tekniği uygulamış, başarı sağladığını görünce tekniği geliştirerek insanlık hizmetine sunmuştur. 

Teknik genel olarak zamanlayıcıdan ibaret aslında . Tekniği kullanan öğrencilerin çoğunda başarının ve ders çalışma sürecinden alınan zevkin arttığı gözlenmiş. Cirillo tekniği geliştirirken her 25 dakika sonrasına 5 dakika mola ekler ve bu 30 dakikalık periyodun tamamına 1 pomodoro der.

Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlıyorsunuz ve bu 25 dakika içerisinde sadece odaklanmanız gereken şeyle uğraşıyorsunuz.(Bu konu tekrarı, test çözme vs. olabilir.) 25 dakika içerisinde cep telefonu, bilgisayar, sosyal ortamlar ve bilimum dikkat dağıtacak her şeyden uzak kalmanız gerekiyor. 25 dakikanın sonrasında ise 5 dakika mola veriyorsunuz ve tamamlanan 30 dakikanın ardından 1 pomodoroyu tamamlayarak 1 domates kazanıyorsunuz.

Verilen 5 dakikalık molanın ardından tekrar 25 dakikalık ders çalışıyoruz ve yeniden 5 dakika mola veriyoruz. Bu iş biz 4 pomodoro yani 4 domates toplayana dek sürüyor ve 4 pomodorodan sonra 15 dakika mola veriyoruz. Teknik dışardan bakıldığında basit ve işe yaramaz gibi görünse de tam olarak uygulandığı zaman harika bir taktiğe dönüşüyor.

Şimdi “bu kadar basit miydi yani?” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Ama o kadar basit değil işte. Sadece 25 dakika çalışma + 5 dakika molayla bitmiyor bu iş. Pomodoro tekniğini doğru kullandığınızda göreceksiniz farkı.

Pomodoro Tekniği ile Verimli Ders Çalışma

1. Adım: Konularını ve ne kadar süreceğini belirle

İlk adımda hangi konuya çalışacağını ve ne kadar süreye ihtiyacın olduğunu belirlemelisin. Örneği x adlı konuya çalışacaksın. Bu konu kaç sayfa, kaç dakika da çalışırsın? Bu sorulara cevap vermelisin. Atıyorum bu konuyu 45 dakikada bitireceğini düşünüyorsun. O zaman sana 2 pomodoro yetecektir. Her konu için bu hesaplamayı yapman senin için yararlı olacaktır.

2. Adım: Molaları iyi değerlendir

25 dakikalık ders çalışma sonrasında verilen 5 dakikalık molaları kesinlikle unutmayın. Bu molalarda Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal ağlara girmek yok Ayrıca cep telefonu, bilgisayar gibi akıl bulandırıcı teknolojik cihazlarla da uğraşmak yok. Mola sırasında dersler, sınavlar, notlar hakkında düşünmeyin. Molayı kısa bir dinlenme süreci olarak düşünün. Örnek verecek olursak bu 5 dakikalık molada bir çay içilebilir, pencereden temiz hava alınabilir, odada turlanabilir.

3.Adım: 4 pomodoroyu tamamla

4 pomodoroyu tamamlayın. 4 pomodoro tamamlandıktan sonra 15 dakikalık bir mola verin. Bu 15 dakikayı az buluyorsanız 30 dakikaya  çıkarabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi verilen molada dikkat dağıtacak herhangi bir şeyle uğraşmayın.Molayı bedeninizi ve zihninizi dinlendirmek için kullanın. 

4.Adım: Kendini ayarla

Kendinizi fazla zorlamadan, beden ihtiyaçlarını karşılamanıza engel olmayacak şekilde pomodoro seanslarınızı ayarlayın. Tavsiyelere göre günde 8-16 pomodoro yeterli sayılıyor. Ama bu seansları ayarlamak sizin elinizde.

5. Adım: Kendine güven

Gün sonunda odanızı ve masanızı toplayın. Son olarak kendinize güvenin. Pomodoro tekniğine kendinizi alıştırın ve bu şekilde etkili çalışmaya odaklanın. Her şey gönlünüzce olsun.

Teknik ile ilgili hazırlanmış olan aşağıdaki görseli kullanabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği

Aşağıdaki videoyu izleyerek Pomodoro Tekniği hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz…

 

Pomodoro tekniği ile ilgili yapılmış bazı uygulamalar var. Bu uygulamalara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz…

Pomodoro Android Uygulaması

Henüz hiç yorum yapılmamış.