Sınav Döneminde Beslenme

Rehberlik18 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Sınav Döneminde Beslenme

Merhabalar, elbette netlerimizin arttırmak için konulara hakim olup işlem ve analiz yeteğinimizi arttırmamız gerekir. Lakin bu kadar çabaya karşılık doğru şeyler yemediğimizden ötürü tam verim alamadığımız gerçek

Yediğiniz İçtiğiniz Önemli

Özellikle sınav zamanında birçoğumuz abur cubur ve şekerli gıdaları “şekerim düştü” diyerek bolca tüketiyoruz. Yapılan araştırmalar doğrultusunda “yüksek glisemik indeskli gıdalar”(beyaz ekmek,pirinç pilavı,çikolata,şeker,tatlı vb..) insülin dediğimiz kandaki glikozun hücre içine geçişini sağlayan bu hormonu aniden yükseltip ve aniden düşürüp kaslardaki glikojen depolarını boşaltarak yorgunluk hissine sebebiyet vermekte aynı zaman seratonin dediğimiz bir maddeyi salgılatarak dikkat dağınıklığı ve mutluluğa sebebiyet vermektedir bu yüzden özellikle ders çalışmanın yeterince zor olduğu akşam saatleri ve denemelerden 2 saat öncesinde bu tür gıdaları tüketmemek dikkatinizi toparlamanızda önemli bir etkendir.

Hareket Etmek Şart

Sınav zamanı bir çok öğrenci dershane-okul-ev üçgeni arasında gidip gelmektedir.Bunu bir mecburiyet olarak görmeyin eminim hepimizin günde yarım saat ter atıp rahatlamaya vakti vardır.Yapacağımız orta şiddetteki yarım saat egzersizler hem bizi terletip vücudumuzda biriken toksik maddelerin atılmasını sağlayıp kendimizi daha enerjik ve yenilenmiş hissettirecek hemde psikolojik olarak deşarj olmanızı sağlayacaktır.

Vitamin ve meyve tüketimi

Her şey dört dörtlük olmasına rağmen hala dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız belkide sebebi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Yapılan araştırmalar sonucun multivitamin ve omega3 kullanan bireylerde dikkat dağınıklığının daha az olduğu görülmüştür.Ama bu noktada vitamin eksikliğinden emin olmak lazım çünkü vücuda alınan fazla vitaminde sağlık açısından faydalı olmayacaktır denemekte yarar var. ÖZETLE ŞEKERLİ GIDALARI DENEMELERDEN ÖNCE ALMAYIN MEYVE SEBZE TÜKETİN GÜN İÇİNDE HAREKET EDİN!

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz