YGS-LYS Sınav Heyecanı Nasıl Yenilir?

Rehberlik22 Mart 2017
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

YGS-LYS Sınav Heyecanı Nasıl Yenilir?

Yüz yılımızın dönem şartlarını ele aldığımızda iyi bir lise, iyi bir üniversiteyi, iyi bir üniversite de iyi bir mesleki hayatın anahtarı olarak nitelendirilir. Çoğu insan için geçerli olan bu sıralama belli bir noktadan sonra başaramama korkusunu tetikler ve buda başarısızlık için gereken bahane korku ve acabaları türetir.

Siz öğrencilerin bulundukları ortamlar ise bu sıralamayı daha da tetikleyici baskıları size sunar. Buna kıyaslama eğilimi diyebiliriz. Okulda öğretmen başarılı öğrencilerle olan muhabbette, dershanelerde adınızdan önce aldığınız puan ile anılıp ona göre hocalar ile görüştürülmenizden, ailenizin sınav sonuçlarını netleri sormasından, komşu çocuklarının yaptığı güzel şeyler ile yargılanmanızdan ve daha bir çok şey…

Böyle ortamları yaşayan gençlerimiz, yani sizler.. “muhakkak kazanmalıyım”, “kazanmazsam hiçbir şey yapamam”, “meslek sahibi olmak”, “başarmak yalnızca okulu ve diplomayı elde ederek olur” vs. bir çok düşünce ile gerçek başarının motive eden sıkıntı ve stresi onaran güzel taraflarını yok edip daha verimsizleştirip baskı altına girmenize olanak sağlanmış olur.

Tıpkı bir düdüklü tencerede pişen fasulyeler gibi üzerinize binen baskı daha da artar. Bu baskıların yönünü yine sadece kendi öz benliğiniz ile yenebilirsiniz. Bilişsel davranışçı terapiye göre: kendinizin ruh halinizi ve davranışlarınızı etkileyen şey karşı karşıya olduğunuz durumun kendisi yerine, o olay ve durumlara karşı kendinizin bakışı ve zihninizde verdiği anlamlardır..

Örnek verecek olursak eğer; “Her dokunduğu elinde kalıyor.”, diyende sizsiniz, “Tuttuğunu koparan” diyen kişide sizsiniz. Aynı olayları kendini motive edici şekilde yorumlayanlar hep örnek gösterilir bunu unutmamak en iyi dostumuz bu kaygılı dönemlerde.

Ne yapmak gerektiği sorusunu duyar gibiyiz artık. Öncelikle kendinizi sorgulayın. “Benim bu yaşamda kendim ile ilgili beklentim ne?”, “Nasıl bir yaşam istiyorum?”, “İstediğim yaşam ile elimde ki imkanların uyumu ne kadar?”, “Kendimi gerçekten tanıyor muyum?” bu gibi sorularla kendinizi ve istediklerinizi kendi eleştirinize ve yorumlama gücünüze açın ve sürekli kendinizi güncelleyin.

Bu sorular aynı zamanda aklınızda olan olumsuz düşüncelerin ayyuka çıkmasına sebep olacaktır ve bu düşüncelerin imhası ve kendinize verimli şekilde tekrardan yorumlanmasını sağlayacak. Örneğin; “sınavı kazanmam için çok çalışmam her şeyi öğrenmem gerekli” yerine “Eğer yeterince çalışırsam sınav için gerekli sürede gerekli bilgiyi toplar ve kullanabilirim” düşüncesi ile daha motive edici günlerden geçersiniz ve her gün artı hanenize girer.

Ve sevgili okuyucu en önemlisi geleceğinizin kaygısının sizin şu anınızı heba etmesine izin vermeyin. Şu söz çok hoşuma gider. “Geleceği değiştirebilecek yegane tek gerçek, şu andır..”

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz