Sözel Derslere Nasıl Çalışılır?

Rehberlik11 Mart 2015
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Sözel derslere nasıl çalışılır? Sözel derslerde başarılı olmanın yolları neler? Edebiyat, Dil ve Anlatım, Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü derslerine nasıl çalışılır?


Sözel dersler; edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü 5 ‘lisinden oluşan, genelde öğrencileri pek zorlamayan ve birçoğunun belli bir net seviyesine ulaşabildiği derslerdir. Bir sayısalcı paragraf sorularını anlayıp yorumlama yetisi sayesinde çözebilir. Zaten paragraf soruları sözel derslerin YGS ve LYS ‘de çıkardığı en büyük soru türlerindendir. Bu şekilde düşündüğümüzde sayısalcılar aralarında rekabet edebilmek için sözel derslere de çalışmalı ve önem vermeliler.

Sözel derslerin önemini ve sayısal derslere göre biraz daha kolay olduğunu, bunu en azından birçok öğrenci için söyleyebiliriz. Şimdi biraz da sözel derslerde gerçekten iyi netler yapmak isteyenlere göre açıklamalar yapalım. Sözel bir bölüm isteyen ve edebiyat, dil ve anlatım, tarih, coğrafya, felsefe gibi derslerden oldukça iyi net yapması gereken öğrencilere birkaç tavsiyemiz var.

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır?

  • Sözel dersleri sayısal derslere göre fazla küçümsemeyin, ummadığınız taş baş yarar.
  • YGS-LYS Türkçe/Edebiyat testlerinde yüksek başarı için az soru da gelse dil bilgisi konularını öğrenin.
  • Düzenli kitap okuyan birinin okumayanlara göre anlama ve yorumlama yetileri daha hızlı ve gelişmiştir. Böylelikle YGS-LYS Türkçe/Edebiyat testlerinin yarısını ve yarısından fazlasını oluşturan paragraf sorularında başarılı olmanın yollarından biri de bol kitap okumaktır.
  • Paragraf sorularını küçümsemeyin zira öğrenciler sınav sürelerinin birçoğunu paragraf sorularında harcıyor. O yüzden “nasıl olsa okuyup yorumlarım sıkıntı yok” gibi yanılgılara düşmeyin. Bol bol paragraf sorusu çözmeniz size daha hızlı anlama ve yorumlama özelliği kazandırır. Mutlaka düzenli olarak paragraf sorularından oluşan testler çözün.
  • LYS Edebiyat testinin bilgi kısmındaki soruların yıllardır yazarlar ile ilgili konulardan geldiğini görüyoruz. Yani en azından Üniversitelio ekibimiz öyle görmüş. 🙂 Bilgi ve konu ağırlıklı çalışmalarınızı yazarların oluşturdukları eserler üzerinde biraz daha fazla yoğunlaştırmanızda fayda var.
  • YGS-LYS Tarih testinde başarılı olmanın yolu hem tarihsel bilgiden hem de tarihsel yorumlama kalitesinden geçer. Zira ÖSYM yıllardır YGS-LYS Tarih sorularında hem paragraf çözme hem de tarihsel bilgiyi test etme üzerine sorular hazırlıyor. Öğrencilere bu konuda bol bol test çözün önerisinden ziyade bol bol konu çalışın ve tarihsel olaylar arasında kronolojik olarak bağlantılar kurun ve tarihsel olayların nedenlerini, sonuçlarını, etkilerini anlamaya çalışın. Zira olayın geçtiği yılı ezberlemeniz size hiçbir şey katmayacak ve YGS-LYS Tarih testinde de net kazandırmayacaktır.
  • YGS-LYS Coğrafya testi çoğunlukla bilgi ağırlıklı sorulardan gelmekte. Aslında yorum soruları da var gibi gözüküyor fakat ÖSYM, hazırladığı bu sorularda bilgi olmadan çözüm yok kuralı koymuş gibi duruyor. Yani bilgisiz biri YGS-LYS Türkçe/Edebiyat paragraf sorularını çözebilir fakat YGS-LYS Coğrafya sorularında bu avantaj maalesef yok denecek kadar az. Coğrafya için mutlaka bilgi ve konu ağırlıklı çalışma stili uygulanmalı.
  • YGS-LYS felsefe ve din kültürü derslerine fazla çalışmanıza gerek yok diyebiliriz elbette %100 veya %95 ve üstü net almayı planlıyorsanız. Zira felsefe ve din kültürü soruları genelde paragraf soruları gibi yorum ve mantık kurmaya dayalı. Zaten ÖSYM ‘nin test etmek istediği şey de bu. Öğrenci okuduğunu anlayabiliyor mu? Anladığını doğru yorumlayabiliyor mu? Anladıkları arasında doğru ilişki kurabiliyor mu? İşte bu yüzden düzenli kitap okumanız bu testlerde de size olumlu katkı yapacaktır.
  • Geleceğin referansı geçmiştir. ÖSYM yıllardır farklı isimler altında, üniversite adayları için düzenli olarak sınavlar hazırlıyor ve artık bu iş alışkanlık haline geldi. 🙂 Tavsiyemiz geçmiş yıllarda çıkmış YGS ve LYS sorularını inceleyin. Hiç kimseden yardım almadan kendiniz çözmeye çalışın. Yapamadığınız soruların çözümlerini internet ortamında veya öğretmenlerinizden yardım alarak öğrenin. Bu size ÖSYM ‘nin ne tip sorular oluşturduğu hakkında az çok bilinçaltınıza uyarılar vermenizi sağlayacaktır. En azından geçmiş yılların sorularını çözdükçe kendinizde az çok stres azalması olacaktır.

Kitap Okumak YGS-LYS Türkçe/Edebiyat ‘a Gerçekten Faydalı mı?

Öğrencilerin birçoğu aslında kitap okumanın pekte faydalı olmayacağını, daha doğrusu kitap okumaktan çok paragraf testi çözmenin daha iyi olacağı görüşünde. Her ne kadar ispatlanmamış bir durum dahi olsa kitap okumanın YGS-LYS Türkçe/Edebiyat sorularında dışlanamaz bir çözüm yolu olduğu görüşündeyiz. Zira kitap okumak insanı okuduğu her an düşünmeye sevk eder. Beyin okudukça çalışmaya ve çalıştıkça gelişmeye sistemlidir. Yani kitabı hakkını vererek (anlayarak, hissederek) okuyan biri istese de istemese de anlama/yorumlama kabiliyetinde gelişme kaçınılmazdır. Bunun da YGS-LYS Türkçe/Edebiyat testlerinizdeki netlerinize direkt olumlu etki edeceğine kuşkunuz olmasın. Aynı şekilde YGS-LYS Tarih/Felsefe/Din Kültürü sorularında da büyük avantaj sağlayacaktır.

Evet, bu makalemizin de sonuna geldik. Sözel derslere nasıl çalışmanız gerektiği hakkındaki soru ve görüşleriniz için aşağıdaki yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Tüm ziyaretçilerimize Üniversitelio Ekibi olarak başarılar dileriz…

4 Yorum - "Sözel Derslere Nasıl Çalışılır?"

avatar
Engincan
Ziyaretçi
Engincan

Ben esit aglrkcym tarih cografya turkce matematige grcem ygs sozellere nasl calsrm

oznur
Ziyaretçi
oznur

Lys için 4 ayımız kaldı bu süreçte edebiyata nasıl çalışmalıyız

ygs magduru lysli
Ziyaretçi
ygs magduru lysli

Konu tekrarı yap derim hergün ayrıca roman özetlerini bil edebiyatta ilkler her zaman soruda ipuçu verir o yüzden edebiyatta ilkleri bilmen lazim

ygs magduru lysli
Ziyaretçi
ygs magduru lysli

Eşit agırlıkçiyım mat birikimi yok tek umud sözelden ama konular çok ve ilk kez feksefe grubu derslerine çalişacam öneriniz nedir desem yol al başka kapıya demeyin

wpDiscuz