Tamam da Çalışamıyorum!

Rehberlik5 Şubat 2016
Orhan Yayla

Üniversitelio Editörü

Tamam da Çalışamıyorum!
Planımı programımı yaptım ancak yoruldum-sıkıldım-bitkinim. İçimden hiç çalışmak gelmiyor. Ne yapmalıyım?
    Bu sorun genelde yaz tatilinden verim alamadıysanız ortaya çıkar. Bu noktada belli yöntemlerle motivasyonunuzu geri kazanmaya odaklanmalısınız.
    En basitinden 2-3 gün sevdiğiniz şeyleri yapın, derslere pek bakmayın ama sadece belirlediğiniz süre boyunca. Bu süreçte ne yapacağınız tamamen size bağlı, yaratıcılık konusunda sınır yok yeter ki deşarj olup motivasyon kazanın.
    Ders çalışırken kendinizi çok yormayın. Haftada 4 gün çalışıyorsanız 3 gün dinlenin. Bu sadece Ekim-Kasım aylarında yapılmalı, sonraki süreçte çalışmadığınız zaman size eksi olarak dönecektir. Rahata fazla alışmayın kesinlikle çünkü zor ve yoğun bir sene geçirmeden hedefine ulaşabilen pek yok.
    Test aralarında bir hedef belirleyin. Örneğin 3 test çözdükten sonra sıcak çikolata içeceğim gibi rahatlatıcı şeyler olsun. Ben bunun android oyun versiyonunu kullanmıştım, her saat başı oyundaki hesabımı geliştiriyordum böylece zamanın nasıl geçtiğini anlamıyordum. Konsantrasyonunuzu kaybedeceğiniz şeylerden uzak durun tabi.
    Klasik olarak, hedeflediğiniz üniversite yaşantısını, kazandığınızda almayı planladığınız teknolojik aletleri ve ailenizin götüreceği 5 yıldızlı otel tatilini vesaire hayal edin. Çok olmasa da belli bir süre motive ediyor sizi.
    Bazen sabah yataktan kalktığınızda her günkü gibi denemeye gireceğiniz, ardından soru çözeceğiniz ve akşam eve kendinizi atıp duş alıp yatacağınız saçma rutin aklınıza geldiğinde ve artık bitsin moduna girdiğinizde yukarıdaki tavsiyelerim çok işe yarayacak. Bu dediğim süreç ” zombi ” moduna girdiğiniz bölüm, tekrar insani hisleri nasıl kazanacağınız kısmı başka yazıda 🙂

İlk Soru Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz